Falcon Heavy, SpaceX

Jak bude vypadat přistání lidstva na Marsu? Video ukazuje okamžik předcházející tomu, než lidská noha vkročí na rudou planetu

  • Mise na Mars je v plánu již za pár let
  • Součástí projektu je i lidská posádka

Lidstvo až dosud dostalo na Mars řadu robotů, ale průkopník soukromých letů do vesmíru Elon Musk má sen a jeho společnost SpaceX chce k rudé planetě vyslat lidi.


Nepřehlédněte: Přiblíží se apokalyptické hodiny lidstva blíže k půlnoci? Vědci příští týden oznámí, kolik vteřin zbývá do zničení


Přistání na Marsu

S myšlenkou o osídlení Marsu si pohrávají nejen vědci, odborníci, teoretičtí fyzikové, ale i další elity už několik dekád. Zaprvé proto, že jde o možný průlom v tzv. meziplanetárním dopravním systému. Zadruhé je jedním z hlavních důvodů i to, že nám tady na Zemi už nějaký ten pátek „prší za krk“. A zatřetí? Samozřejmě prestiž, sláva a peníze.

Musk už dvě desetiletí propaguje svůj plán, ve kterém počítá s tím, že do roku 2050 na rudou planetu dopraví kolonisty, jejichž úkolem bude založení samostatně fungujícího města.

Americký megaloman vypočítal, že aby si budoucí marťanská kolonie zajistila soběstačnost, potřebuje milion lidí. Jeho obrovská kosmická loď Starship, která se už nějaký ten čas testuje, má kapacitu 100 cestujících. „Potřebujete deset tisíc letů s lidmi, ale ještě asi desetkrát tolik nákladních,“ uvedl v jednom rozhovoru. 

Lidská kolonie

Jak by případné přistání lidstva na Marsu mohlo vypadat dopředu prozrazuje video, které Musk zveřejnil na Twitteru. Ukazuje, jak boční podpůrné stupně rakety Falcon Heavy zdárně dosedají na přistávací plochy 1 a 2 na floridském mysu Canaveral. Zhruba třicetisekundový klip nasbíral za několik hodin více než 4,6 milionu zhlédnutí, 159 tisíc laiků a 15,4 tisíc sdílení.

Dostat lidi na Mars je jedna věc, ale vybudovat tam fungující marťanskou kolonii, to zní možná až nereálně. Jak by měla lidská města vypadat? Jako ze sci-fi filmů? Inspiraci by mohla poskytnout umělá inteligence.

Zdroj náhledové fotografie: SpaceX / Unsplash, zdroj: DailyStar, Twitter

Total
0
Shares