Umělá inteligence, katastrofa

Přiblíží se apokalyptické hodiny lidstva blíže k půlnoci? Vědci příští týden oznámí, kolik vteřin zbývá do zničení

  • Posunou správci hodiny posledního soudu? 
  • Do půlnoci dnes zbývá 100 vteřin

Hodiny posledního soudu, symbolický měřič ohrožení světa atomovým výbuchem, podle nukleárních odborníku ukazují čas za 100 sekund půlnoc – jsou tedy jen těsně před číslicí 12 splývající se zánikem lidské civilizace. Už příští týden se to ale možná změní. Vědci totiž oznámí, zda je podle nich lidstvo blíže k sebezničení.


Nepřehlédněte: USA utečou světu. Neporazitelný letoun F-35 Lightning II absolvoval první let po modernizaci elektroniky


Hodiny posledního soudu

V loňském roce symbolické hodiny posledního soudu zůstaly na hodnotě 100 sekund do půlnoci, kde se nacházejí od roku 2020, ale napětí mezi Ruskem a Ukrajinou by mohlo posunout minutovou ručičku ještě blíže k osudné „dvanácté“.

Když byly hodiny poprvé představeny na začátku studené války v roce 1947, byly nastaveny na sedm minut do půlnoci. Po uzavření Smlouvy o omezení strategických zbraní, kterou země USA a Sovětský svaz podepsaly v roce 1991 s cílem snížit počet jaderných zbraní, byly posunuty na 17 minut do půlnoci. „V posledních letech se však minutová ručička k půlnoci stále více přibližuje,“ píše server Newsweek.

Do půlnoci zbývá 100 vteřin

V roce 2018 byly hodiny nastaveny na dvě minuty do půlnoci, a to jak kvůli jadernému riziku, tak kvůli klimatickým změnám. V roce 2020 pak vědci oznámili, že se hodiny soudného dne posunuly na hodnotu 100 sekund do půlnoci. Od té doby se s nimi nehýbalo.

O posunování ručiček na Doomsday Clock rozhoduje vědecká rada organizace The Bulletin of the Atomic Scientist. Ta se utvořila kolem stejnojmenného odborného časopisu, který začal vycházet po druhé světové válce v roce. Hodiny, které jsou umístěny na univerzitě v Chicagu, začaly „odtikávat“ v roce 1947.

Co myslíte, dočkáme se už za několik dní další pesimistické prognózy a posunou vědci hodiny zase o něco blíže k riziku absolutní zkázy? Nebo budoucnost lidstva dnes vidí mnohem radostněji?

Zdroj náhledové fotografie: Sammy-Sander / Pixabay, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Můj odhad je posun na 30-40 vteřin před 12:00.

  2. A pak mají ty vědce lidí brát vážně když jde o něco důležitého 😀

Comments are closed.