Vesmírná stanice

Hozená rukavice USA a Rusku: Čína chce postavit kilometr dlouhou vesmírnou loď

  • Číňané znovu vystrkují růžky
  • Ve vesmíru chtějí postavit gigantickou kosmickou loď

Čínský výzkum vesmíru ušel v posledních letech dlouhou cestu. Možná i proto se asijská velmoc vážně zabývá stavbou kosmické lodi, jakou svět ještě nikdy neviděl. A nejde o žádné přehánění – na délku má měřit kilometr.


Nepřehlédněte: Vyhozenou elektroniku promění ve zlato. Vědci to dokázali pomocí bílkovinné houby


Čína má smělý plán

Pro představu: Mezinárodní vesmírná stanice (ISS ) je široká 109 metrů, přesto stála 150 miliard dolarů a její stavba vyžadovala třicet misí v průběhu deseti let. Čínský návrh počítá s kosmickou lodí desetkrát větší než ISS. Nakolik je však tato myšlenka uskutečnitelná?

Není pochyb o tom, že Čína v poslední době dělá v oblasti výzkumu vesmíru vážné pokroky. Vrátila na Zemi vzorky měsíčních hornin k analýze, čímž se stala třetí zemí po USA a Rusku, která tak učinila; přistála s vozítkem na Marsu, což se dříve podařilo pouze USA, a poprvé na světě přistála na odvrácené straně Měsíce. Kromě toho stále buduje vesmírnou stanici Tiangong, která má časem konkurovat ISS.

Ambiciózní projekt kilometrové vesmírné lodi spadá pod Čínskou národní nadaci pro přírodní vědy. Osnova výzkumu zveřejněná na internetových stránkách popisuje obrovskou kosmickou loď jako „hlavní strategické kosmické zařízení pro budoucí využití vesmírných zdrojů, zkoumání tajemství vesmíru a dlouhodobý život na oběžné dráze“.

Projekt může znít jako science-fiction, ale bývalý hlavní technolog NASA Mason Peck říká, že nápad není úplně mimo mísu a výzva uskutečnit ho je spíše otázkou technologií než fundamentální vědy. „Myslím, že je to zcela proveditelné.“

Vědec poznamenal, že pokud ke stavbě plavidla jednou dojde, tak zdaleka největší problém bude představovat cena. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) stála zhruba 100 miliard dolarů, takže stavba něčeho desetkrát většího bude vyžadovat obrovské investice.

ISS, kosmická loď
Zdroj: WikiImages

Výzkum vesmíru

Podle experta bude hodně záležet na tom, jakou konstrukci Číňané zvolí. ISS je nabitá vědeckými přístroji a je určena pro lidskou posádku, což výrazně zvyšuje její hmotnost. „Pokud mluvíme o něčem, co je prostě dlouhé, ale zároveň lehké, pak je to jiný příběh,“ dodává Peck.

Klíčem k úspěchu může být použití tzv. mechanických metamateriálů. Ty využívají nůžkové spoje k tomu, aby se po rozložení složily na zlomek své velikosti. Nejznámějším příkladem takového mechanického metamateriálu je Hobermanova koule. Tato dětská hračka v klidovém stavu připomíná malou kouli, ale lze ji roztáhnout do velké koule o mnohonásobném průměru.

Zdroj náhledové fotografie: 8385 / Pixabay, zdroj: Science Focus, IE, Live Science

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.