Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous zničili ruský SkyNet. V Petrohradě už několik dní nefunguje internet

  • Schopnosti proukrajinských hackerů jsou až mimořádné
  • Kybernetičtí experti hlásí, že „zametli“ s ruským SkyNetem

Jeden z největších poskytovatelů internetu v ruském Petrohradě, společnost SkyNet, již čtvrtý den neposkytuje své služby. A to všem bez výjimky: běžným občanům, firmám i státním podnikům. Je zavřeno, hlásí s nadsázkou specialisté ze skupiny IT Army a Anonymous.


Nepřehlédněte: Letadlo budoucnosti? Ring Wing má pouze jedno kruhové křídlo ve tvaru prstene


Z ruského „výzkumáku“ smazali data

Ale pěkně po pořádku. Ani ne před měsícem hackeři pronikli do ruského Centra kosmické hydrometeorologie (Planeta) a z jeho serverů vymazali 2 petabajty cenných dat.

Planeta je státní výzkumné středisko využívající data z vesmírných družic a pozemních zdrojů, jako jsou radary a meteostanice, k poskytování informací a přesných předpovědí o počasí, klimatu, přírodních katastrofách, extrémních jevech a vulkanické činnosti. Organizace je přidružená k ruské kosmické agentuře Roskosmos a spolupracuje s ruskou armádou, které dodává data ze satelitů.

„Smazána byla meteorologická a satelitní data, která byla aktivně využívána v nepřetržitém režimu ministerstvem obrany a MNS RF, Roskosmosem a několika dalšími státními agenturami, a také léta unikátního výzkumu,“ uvedli experti v prohlášení.

O týden později internetoví nájezdníci prolomili počítačové systémy moskevského poskytovatele internetu v odvetě za ruský kybernetický útok na ukrajinského telekomunikačního giganta Kyivstar a způsobili mu vážné škody. V tomto případě si cenný skalp připsala skupina přezdívaná „Blackjack“, která je spojována s Ukrajinskou bezpečnostní službou (SBU).

Podvod, umělá inteligence
Zdroj: Racool_studio / Freepik

Anonymous a IT Army „zametli“ s ruským SkyNetem

A další skvělá zpráva na sebe nenechala dlouho čekat. Skupina ukrajinských hackerů IT Army, která je napojená na populární Anonymous, vyřadila z provozu SkyNet. Nejedná se o uměle inteligentní obrannou síť z filmu Terminátor, vytvořenou společností Cyberdyne Systems, ale o velkého poskytovatele internetu v Petrohradě, jehož klienti jsou již čtyři dny bez služeb.

Pokud to nevíte, IT Army jsou přesně ti kybernetičtí partyzáni, kteří dříve sestřelili přes 450 ruských webových stránek a zničili největšího poskytovatele internetového připojení na Krymu.

Ukrajinská IT Army útočí obvykle formou Distributed Denial of Service (DDoS). Během těchto operací dochází k zahlcení cílové webové stránky několika systémy tak, že na ní není možný jakýkoliv provoz. Je to, jako kdyby se snažilo pět lidí projít dveřmi najednou.

Když je ovšem třeba, skupina – podobně jako Anonymous – neváhá přepnout na vyšší rychlostní stupeň a použít sofistikovanější hackerské metody, aby dosáhla svých cílů.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: IT Army, FONETECH

Total
0
Shares