Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři jsou stále na straně Ukrajiny. V Moskvě ochromili internet a televizní vysílání

  • Kybernetičtí experti napojení na Ukrajinu jsou ve výborné formě
  • Nově oznámili útok na moskevského poskytovatele internetu

Hackeři napojení na ukrajinské úřady prolomili počítačové systémy moskevského poskytovatele internetu v odvetě za ruský kybernetický útok na ukrajinského telekomunikačního giganta Kyivstar a způsobili mu vážné škody.


Nepřehlédněte: Vědci zaznamenali masivní erupci na Slunci. K Zemi vyslala částice rychlostí 400 kilometrů za sekundu


Hackeři pronikli do systémů

Skupina kybernetických expertů přezdívaná „Blackjack“ je spojována s Ukrajinskou bezpečnostní službou (SBU). Za sebou má celou řadu velkých úspěchů a nyní si připsala další cenný skalp. Média informují, že hackeři smazali 20 terabajtů dat ze serverů společnosti M9 Telecom, ruského poskytovatele internetu a televize, čímž někteří obyvatelé Moskvy zůstali bez internetového připojení a televizního vysílání.

Digitální průnik byl podle všeho rozcvičkou před větším kybernetickým útokem, který bude vážnou pomstou za Kyivstar.

Kyivstar, největší ukrajinský operátor mobilní sítě, byl minulý měsíc vyřazen z provozu ruskými hackery v rámci zřejmě největšího kybernetického útoku od února 2022, kdy Moskva zahájila válku proti Ukrajině.

Ruští hackeři byli v systémech Kyivstaru několik měsíců před útokem a společnosti způsobili vážné potíže.

Podvod, umělá inteligence
Zdroj: Racool_studio / Freepik

Ze serverů centra „Planeta“ smazali klíčová data

Útok na M9 Telecom není poslední velkou akcí ukrajinských IT specialistů v poslední týdnech. V uplynulých dnech proukrajinští hackeři podnikli masivní kybernetický útok na servery Centra kosmické hydrometeorologie. Kybernetičtí dobrovolníci, známí jako tým BO, úspěšně pronikli do jedné z klíčových poboček organizace. Díky průniku přes zabezpečení hackeři kompromitovali 280 serverů, na kterých se nacházely 2 petabajty dat (2000 terabajtů).

Tak obrovský objem informací by bylo obtížné a nákladné uchovávat v zálohách, takže pokud jsou tvrzení ukrajinských úřadů pravdivá, jedná se o útok s katastrofálními důsledky. Podle expertů se škody způsobené ztrátou dat mohou vyšplhat na 10 000 000 dolarů, což může mít dopad nejen na provoz superpočítačových klastrů, ale také na samotný výzkum.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: KI

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..