Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři znovu pomohli Ukrajincům. Ze serverů ruského centra Planeta smazali klíčová data

  • Schopnosti proukrajinských hackerů jsou až mimořádné
  • Kybernetičtí dobrovolníci hlásí, že zaútočili na důležitý ruský „výzkumák“

Proukrajinští hackeři mají na kontě další velký úspěch. Tvrdí, že pronikli do ruského Centra kosmické hydrometeorologie (Planeta) a z jeho serverů vymazali 2 petabajty cenných dat.


Nepřehlédněte: Nově objevený objekt ve vesmíru se vzpírá vysvětlení. Vědci nemají ponětí, co vlastně našli


Hackeři pronikli do systémů

Planeta je státní výzkumné středisko využívající data z vesmírných družic a pozemních zdrojů, jako jsou radary a meteostanice, k poskytování informací a přesných předpovědí o počasí, klimatu, přírodních katastrofách, extrémních jevech a vulkanické činnosti. Organizace je přidružená k ruské kosmické agentuře Roskosmos a spolupracuje s ruskou armádou, které dodává data ze satelitů.

V uplynulých dnech proukrajinští hackeři podnikli masivní kybernetický útok na servery Centra kosmické hydrometeorologie. Kybernetičtí dobrovolníci, známí jako tým BO, úspěšně pronikli do jedné z klíčových poboček organizace. Díky průniku přes zabezpečení hackeři kompromitovali 280 serverů, na kterých se nacházely 2 petabajty dat (2000 terabajtů).

Tak obrovský objem informací by bylo obtížné a nákladné uchovávat v zálohách, takže pokud jsou tvrzení ukrajinských úřadů pravdivá, jedná se o útok s katastrofálními důsledky. Podle expertů se škody způsobené ztrátou dat mohou vyšplhat na 10 000 000 dolarů, což může mít dopad nejen na provoz superpočítačových klastrů, ale také na samotný výzkum.

Podvod, umělá inteligence
Zdroj: Racool_studio / Freepik

Na kontě mají další zničující útok

„Smazána byla meteorologická a satelitní data, která byla aktivně využívána v nepřetržitém režimu ministerstvem obrany a MNS RF, Roskosmosem a několika dalšími státními agenturami, a také léta unikátního výzkumu,“ uvádí se v oznámení.

Ukrajinci zdůrazňují, že vzhledem k omezením daným sankcemi, která značně limitují možnosti Ruska obnovit sofistikované počítačové systémy a software, představuje tento incident pro Planetu obrovskou výzvu, kterou musí překonat.

Nejedná se o první zničující kybernetický útok na ruské instituce. V listopadu loňského roku se ukrajinská zpravodajská služba nabourala do ruské Federální agentury pro leteckou dopravu „Rosaviatija“ a vynesla na veřejnost soubory odhalující katastrofální stav leteckého sektoru v Rusku.

Později, v prosinci, se Ukrajinci přihlásili k prolomení serverů ruské Federální daňové služby (FNS) a vymazání databáze a záložní kopie.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: BleepingComputer

Total
0
Shares