Slunce

Vědci zaznamenali masivní erupci na Slunci. K Zemi vyslala částice rychlostí 400 kilometrů za sekundu

  • Erupce ze Slunce zasáhla Zemi
  • Na některých místech nefungovalo rádio

Zemi zasáhla geomagnetické bouře, kterou vyvolala silná erupce na Slunci. Podle vědců to souvisí se skvrnou, kterou nedávno pozorovali na povrchu naší hvězdy.


Nepřehlédněte: Apple Watch pomohly muži odhalit krevní sraženiny v plicích, které nemocnice původně přehlédla


Sluneční erupce

Aktivita Slunce nabírá na obrátkách, což znamená více slunečních skvrn, koronálních děr a dokonce i erupcí. K jedné silné erupci došlo před několika hodinami. Jejím zdrojem byla „nestabilní“ sluneční skvrna AR3575, prozradil na sociální síti X fyzik Keith Strong.

Při erupcích se uvolňuje rentgenové a ultrafialové záření, které ionizuje hlubší a hustší vrstvy ionosféry kolem naší planety. Světlo zbavuje atomy v atmosféře elektronů, což vede k tomu, že rádiové vlny ztrácejí mnohem více energie, když jsou kolem nich všechny ty volné elektrony. To ovlivňuje GPS signály, výpadky rádiového signálu, ale i internetu.

„Poslední zaznamenaná erupce způsobila výpadky krátkovlnného rozhlasového vysílání v Austrálii a jihovýchodní Asii,“ upozornil odborný server SpaceWather a dodal, že původně se počítalo s tím, že se nám výron koronální hmoty (CME) vyhne.

Počet slunečních erupcí se bude nyní zvyšovat, protože se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu, říkají již delší dobu vědci.

Připomeňme, že sluneční erupce jsou dělené do několika kategorií. Nejčastější erupce se řadí do třídy A a B. Méně časté třídy C a M jsou právě zdrojem viditelných polárních září i v Česku.

Nejsilnější třída s písmenem X je velice vzácná a odehrává se asi pouze desetkrát ročně. Její nejsilnější výboje mohou způsobit extrémně silné geomagnetické bouře, které – pokud trvají dostatečně dlouho – mohou poškodit i moderní technologické vymoženosti přímo na Zemi.

V rámci každé třídy označují čísla od 1 do 10 (a více pro erupce třídy X) relativní sílu erupce. Podle Centra pro předpověď kosmického počasí (SWPC), které spadá pod Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), dosáhla naposledy zaznamenaná erupce síly M4.2.

Carringtonova událost

K nejsilnější zaznamenané geomagnetické bouři došlo před 164 lety. V září 1859 Slunce směrem k naší planetě vyvrhlo oblak elektrizovaného plynu, který způsobil, že po celé planetě začaly jiskřit telegrafní linky a ve společnosti nakrátko zavládl chaos.

Carringtonova událost je dodnes považována za nejintenzivnější sluneční bouři v historii. A byly to právě rozsáhlé tmavé oblasti velikosti planety s nahromaděnou magnetickou energií zvané sluneční skvrny, které s předstihem napovídaly, že lidstvo čeká něco velmi nepříjemného.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares