Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous změnili web federální vězeňské služby Ruska k nepoznání

  • Nejspíš každý zná hackerskou skupinu Anonymous
  • Teď je zpět v plné síle a mstí napadenou Ukrajinu

Web ruské federální vězeňské služby se stal terčem kybernetického útoku, který jej změnil k nepoznání. Přihlásilo se k němu hackerské aktivistické hnutí Anonymous, které s Ruskem vede kybernetickou válku kvůli invazi na Ukrajinu.


Nepřehlédněte: Shodili jsme webové stránky Anonymous, hlásají proruští hackeři. Jenže ve skutečnosti žádné nikdy neexistovaly


Anonymous vyzývají k útokům na ruskou propagandu

Kybernetické soupeření mezi Ruskem a Ukrajinou, která má na své straně volně organizované hackerské uskupení Anonymous, pokračuje. Obě strany dělají, co mohou, aby kompromitovaly internetový prostor protivníka.

Další útoky na webové stránky ruských státních institucí pokračovaly i během pátku, kdy Anonymous napadli stránky federální vězeňské služby. Tentokrát použili takzvaný defacement, což znamená, že nahradili obsah webu vlastním obsahem. Obvykle se přitom jedná o nápaditou vizualizaci, která odsuzuje vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

Často Anonymous také využívají útok typu DDoS (distributed denial of service), tedy zahlcení napadeného serveru tak, že se stránka jeví uživatelům zvenčí jako nedostupná. Tuto metodu dříve použili třeba ke shození stránek ruské tajné služby FSB.

Hackeři jako morální podpora

Skupina Anonymous vešla do povědomí lidí v roce 2010 díky Operaci odplata, která byla spojená s hájením webové stránky Wikileaks. Hackeři se také podíleli na převratech v Tunisku a Egyptě, které probíhaly mezi lety 2010 a 2011. V roce 2015 vyhlásili válku Islámskému státu, které mělo na svědomí atentáty v Paříži. Jejich poslední velkou misí je tzv. operace #OpRussia. Od 24. února se snaží omezit dosah ruské vlády doma i na mezinárodní scéně a vyvracet lži tamních státem dozorovaných médií, které šíří o invazi na Ukrajinu.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash

Total
13
Shares
2 komentářů
  1. No hlavně že tak skoro nikdo nevystupoval proti US army invazím. Když užtedy tak na všechny stejný metr.

Comments are closed.