hacker

Hacker se dostal do systému satelitního internetu Starlink. Stačilo vybavení za pár stovek

  • Belgický hacker pronikl do sítě Starlinku
  • Aby uspěl, musel sestavit speciální zařízení
  • Součástky ho přišly pár set korun

Co se nepodařilo špičkovým ruským expertům, se před několika dny povedlo jednomu odborníkovi z Belgie. Pomocí podomácku vyrobeného zařízení, které ho přišlo asi na 600 korun, hackl systém internetové služby Starlink amerického miliardáře Elona Muska. Informoval o tom server TheTechOutlook.


Nepřehlédněte: Letadlo budoucnosti, které nikdy nepřistane? Stratosférický Zephyr S krouží nad Arizonou už dva měsíce


Kde Rusové neuspěli

O úspěch se etický hacker Lennert Wouters podělil s účastníky posledního ročníku konference Black Hat, které jsou obvykle jedinečnou událostí, která oficiálně spojuje odborníky z amerických vládních agentur a průmyslových odvětví, ať už amerických či jiných, s nejuznávanějšími hackery „undergroundu“.

Wouters v rámci své prezentace nazvané „Glitched on Earth by people“ ostatním popsal, jak se mu podařilo proniknout do systému satelitních terminálů služby Starlink a vložit do něj svůj vlastní kód.

Účastníkům předvedl, jak podomácku sestavil speciální zařízení, které připojil přímo k terminálu a mohl tak infiltrovat síť Starlinku. K hacku využil minipočítač Raspberry Pi, flashové úložiště, regulátor napětí a různé spínače.

Katalog titulků OpenSubtitles.org vykradli hackeři
Zdroj: Nahel Abdul Hadi / Unsplash

Hacker použil věci za pár stovek

Je zajímavé, že na to, co se povedlo jednomu člověku z Belgie, nestačili špičkoví ruští experti. Americký podnikatel Elon Musk poskytl prakticky hned na začátku války Ukrajině bezplatně internetové připojení Starlink. Rusové se jej přitom pokusili svým západním sousedům vypnout. Úspěšní ale nebyli.

Koncem března Musk na svém twitterovém účtu, který sleduje asi 103 milionů lidí z celého světa, hrdě napsal, že „Starlink odolal všem pokusům o narušení a hackerským útokům“.

Připomeňme, že Musk nechal na Ukrajinu poslat více než 10 000 terminálů Starlink, které neslouží jen pro běžné připojení populace, ale mají své místo hlavně ve zdravotnictví (internet využívá 590 nemocnic a klinik, hasiči a záchranářů) a armádě.

 

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay, zdroj: techoutlook

Total
0
Shares