Google Mapy vylepšují rozlišení nad Ruskem

Google Mapy vylepšují rozlišení nad Ruskem. Odhalily nafukovací stíhačky i největší ponorky světa

 • Google Mapy v uplynulých hodinách zvýšily rozlišení nad Ruskem
 • Fotky odhalily obří nafukovací armádu, ale i skutečné zbraně

Google stojí od počátku ruské invaze na Ukrajinu na straně napadené země. Ve své aplikaci Mapy raději vypnul funkce poskytující informace o časové vytíženosti dopravních tepen a začal na telefony s Androidem na Ukrajině posílat upozornění na nálety. Teď technologický gigant přikročil k další akci. Ve své mapové službě začal zobrazovat ruské vojenské a strategické objekty ve vysokém rozlišení. Upozornil na to nezávislý běloruský účet NEXTA.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous rozebírají Rusko jako puzzle, odstavili další životně důležité instituce


Google Mapy odhalily „fejkové“ stíhačky

Vysoké rozlišení vojenských objektů potvrdilo, že ruská armáda nadále v hojné míře využívá ten nejjednodušší způsob, jak oklamat nepřítele. Fotografie některých letišť prozrazují „armádu“ složenou z letadel a vrtulníků, které jsou však jen nafukovacími napodobeninami sloužícími k oklamání zahraničních satelitů přelétajících nad ruským územím. Přestože nafukovací zbraně vypadají na první pohled trochu komicky, v ruské armádě plní důležitou roli.

Nafukovačky v boji

Falešné zbraně ale nepoužívají jen Rusové, v minulosti se nafukovací makety objevily dokonce i na světových bojištích. Úspěšně byly nasazeny už za druhé světové války, kdy je využívaly všechny strany konfliktu. Nafukovací tanky se snažil použít také Sadám Husajn při první válce v zálivu. Tehdy je však americká pozorovací technika bez potíží odhalila.

Největší ponorka na světě

Detailnější Google Mapy nad Ruskem neodhalují jen nafukovací vojenskou techniku, ale také skutečné zbraňové systémy, z nichž tuhne v žilách krev. V přístavu Severodvinsk jsou např. k vidění masivní ruské ponorky třídy Typhoon. Tito giganti studené války jsou stále největšími ponorkami, jaké kdy byly postaveny – každá má délku téměř 183 metrů.

Zdroj náhledové fotografie: Daniel Eledut / Unsplash

Total
0
Shares
20 komentářů
 1. Kde jste přišli na takovou hovadinu, že jde o nafukovací stíhačky? Vždyť to je normální dezinformace, které by mohl někdo klidně věřit 😄 Nejhorší je, že se toho někteří snadno ovlivnitelní opravdu chytli…
  Na desítkách ruských základen jsou vyřazené kusy techniky, sloužící k likvidaci, nebo na náhradní díly, což je i tento případ. Poněkud zkreslená perspektiva je dána nedokonalostí satelitní optiky. Narozdíl od některých rádoby ruských “odborníků” přes google mapy jsem se tam byl párkrát podívat…

  1. Jenže v Rusku je možné všechno!
   Známé rčení Potěmkinova vesnice právě vystihuje a označuje tento jev, tak typický pro Rusko.
   Vše je nafouknuté, zveličené, falešné. Kulisy nás mají přesvědčit o bohatství Ruska. Teď to začíná do sebe zapadat. Ukrajinci se divili, proč Rusové nenasadili více letadel. Pokud jsou nafukovací, vše by to vysvětlovalo… 😀

   1. Ovšem v článku se taky píše, že tenhle trik používali i jiní. A viděl jsem i video, kde je raketová základna maskovaná právě kullsami nenápané vesničky. Ale v krátkém čase je vše jinak!
    A v jedné Bondovce, tuším “Dnes neumírej!”, se taky na ostrově skrývá celá základna, maskovaná jezerem…

  2. To se teda divím, že tě pustili na vojenskou základnu. Bylo to na průkaz FSB nebo GRU?

  3. Ale prosím Vás,je vidět že o satelitních snímcích nevíte vůbec nic. Např vojenské satelity mají takové rozlišení, že lze přečíst nápis na krabičce od sirek. Dokonce existuje technika, kdy satelit vidí do okna domu.

 2. Ano, nafukovací letadla a jiné zbraně plní důležitou roli – v případě potopení jejich nosiče se z nich stávají záchranné čluny a námořníci na nich pádlují do bezpečí!

 3. Podpásovka. Měli odhalit také základny USA. Proč se do toho mapy cpou ? Stejně jsou na nic.

  1. Ale to stačí se podívat na Wikipedii a pak jich na mapách najdete spousta.

  2. Vraťte se do Kremlu, počítají ovečky, tak ať nechybíte.

 4. tak jsem si říkal co ještě vymyslí ale když pominu tu šílenost co se tam děje tak bych se zabýval tím jak je možné že ukrajinská kontrarozvědka SBU která spadá přímo pod velení presidenta a ten je jak víme žid propaguje a oživuje nacistickou propagandu SS vojsk i v tej anglii si toho už všimli že asi něco nebude v pořádku viz 1.19 min https://www.youtube.com/watch?v=QA5yZnxS2zc&ab_channel=TheSun nebo že by to byl fejk

  1. Jedním jelitem z SBU asi těžko ospravedlníte útočnou válku a genocidu ukrajinského obyvatelstva. Tyhle pomatence najdete ve všech evropských armádách včetně ruské a české. Prostě armáda tyhle lidi přitahuje.

   Chápete že ruská armáda na cizím území vraždí, znásilňuje, ničí a loupí, že?

 5. ještě by se to dalo trochu vylepšit, maskovat skutečnou techniku jako nafukovací, nikdo nebude útočit na falešný cíl.

 6. To jsou ty stíhačky místo kterých stojí obří jachty na Kypru.

 7. Když je v článku napsáno nafukovací stíhačky, tak si hned nemusíte představovat něco jako velikýho kačera od rybníka. V modelářské dílně se dá udělat stíhačka z překližky včetně funkčního radarového odrážeče a pořád to vyjde řádově levně. Ale stejně si můžete najít půlstoletí staré fota z arabsko-izraelských válek kde mezi řadami vyrovnaných maket je občas díra po zásahu pravého stroje.

Comments are closed.