WASP-39, NASA

Fenomenální Webbův teleskop: Na blízké exoplanetě našel molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy

  • NASA objevila pozoruhodnou planetu
  • Mohla by být vhodná pro život

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámili, že Webbův teleskop na blízké exoplanetě detekoval stopy molekuly, kterou produkují pouze živé organismy na Zemi.


Nepřehlédněte: ESA poslala vysloužilý satelit do vodního hrobu v Atlantiku. Podívejte se, jak letěl atmosférou a hořel


Život ve vesmíru? NASA objevila zajímavou planetu

Analýza exoplanety K2-18 b, která je od Země vzdálená asi 120 světelných let, provedená teleskopem Jamese Webba naznačuje, že v její atmosféře jsou zřejmě přítomny stopy DMS. Dimethylsulfid (DMS) je produkován životem, především fytoplanktonem v oceánech, řekách a jezerech, uvádí experti ve studii, která byla přijata k publikaci v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Výzkumníci se domnívají, že dotyčná exoplaneta je takzvaným hyceánským světem. „Tradiční pátrání po životě na exoplanetách se zaměřuje především na menší kamenné planety, ale větší hyceánské světy jsou podstatně příznivější pro pozorování atmosféry.“

K2-18 b obíhá kolem K2-18, chladné trpasličí hvězdy v souhvězdí Lva. Exoplaneta je označována jako subneptun a je téměř devětkrát větší než Země. Subneptuny jsou v našem vesmírném sousedství vzácné a stále málo známé, ale nejnovější výsledky z teleskopu Jamese Webba jsou víc než slibné.

„Ačkoli se tento typ planet v naší sluneční soustavě nevyskytuje, subneptuny jsou nejběžnějším typem dosud známých planet v galaxii,“ říká člen vědeckého týmu Subhajit Sarkar z Cardiffské univerzity. „Získali jsme dosud nejpodrobnější spektrum subneptunu v obyvatelné zóně, což nám umožnilo zjistit, jaké molekuly se nacházejí v jeho atmosféře.“

NASA, K2-18 b
Zdroj: NASA

Astronomové zkoumají atmosféry exoplanet v rámci pátrání po mimozemském životě již řadu let. Není to ale vždy snadné, protože jsou obvykle zastíněny svou mateřskou hvězdou, což znemožňuje jejich přímé pozorování. Mnoho exoplanet je proto detekováno na základě nepatrných změn jasnosti hvězdy, když před ní procházejí.

V případě K2-18 b zachytil Webbův teleskop data ze světla procházejícího atmosférou planety, což vědcům umožnilo její analýzu. Ačkoli se exoplaneta nachází v obyvatelné zóně a je známo, že obsahuje molekuly obsahující uhlík, nemusí to nutně znamenat, že skutečně hostí mikrobiální život. Na K2-18 b trvá jeden rok, tedy doba, než oběhne kolem své hvězdy, 33 našich dní.

„Příští pozorování by měla potvrdit, zda je DMS v atmosféře K2-18 b skutečně přítomen ve významném množství,“ uvádí profesor Madhusudhan. „Naším konečným cílem je identifikace života na obyvatelné exoplanetě, což by změnilo naše chápání toho, jaké je místo lidstva ve vesmíru.“

Kde se Webbův teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu kilometrů daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Astrophysical Journal Letters, NASA, Mirror

Total
0
Shares