Sonda, Aeolus

ESA poslala vysloužilý satelit do vodního hrobu v Atlantiku. Podívejte se, jak letěl atmosférou a hořel

  • Družice Aeolus hoří a padá atmosférou při asistované likvidaci
  • Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila jedinečné záběry

Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila animaci sestavenou z posledních osmi snímků meteorologické sondy Aeolus. Sekvence ukazuje, jak se satelit začal propadat a hořet při interakci se zemskou atmosférou.


Nepřehlédněte: Čína chce postavit kilometr dlouhou vesmírnou loď. Ale je to vůbec možné?


Mise Aeolus: Asistované zničení

„Tyto fotografie jsou naším posledním rozloučením s misí, která nám všem chybí, ale jejíž odkaz žije dál,“ uvedl v prohlášení vedoucí projektu Aeolus Tommaso Parrinello.

Aeolus, pojmenovaná podle božského vládce větrů v řecké mytologii, byla vůbec první družicí na světě, která z oběžné dráhy monitorovala počasí a poskytovala vědcům na Zemi důležité údaje pro klimatické studie a meteorologii.

Sonda nesla na palubě sofistikovaný laserový přístroj zvaný Dopplerův větrný lidar, který výzkumníkům pomohl zlepšit předpovědi počasí a klimatické modely. Zemi sonda Aeolus pozorovala z výšky 320 kilometrů, pohybovala s tedy asi 80 kilometrů pod Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

Aeolus, ESA, sonda
Zdroj: ESA

Satelit shořel v atmosféře

Aeolus se také stala první sondou, která se zúčastnila tzv. „asistované likvidace“, kdy ESA využila toho málo paliva, co jí zbylo, aby ji nasměrovala do vodního hrobu na bezpečném místě. Ale ještě než družice shořela v atmosféře, vědci ji vyfotili. Barvy na fotkách označují intenzitu radarových signálů několikrát odražených od Aeolus.

K jejich pořízení Fraunhoferův institut v Německu použil radarovou anténu TIRA o průměru 34 metrů, která 28. srpna, krátce poté, co sonda dostala poslední příkaz ke snížení své oběžné dráhy a vypnutí přístrojů, sledovala Aeolus po dobu asi čtyř minut.

Většina družice, která při startu vážila 1360 kilogramů, shořela, jakmile vlétla do atmosféry. Vědci však říkají, že podobně jako u jiných sond průlet přežila asi pětina hmoty, která spadla na „bezpečné místo“ v Atlantiku.

Zdroj náhledové fotografie: ESA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares