Vesmírná stanice

Čína chce postavit kilometr dlouhou vesmírnou loď. Ale je to vůbec možné?

  • Číňané znovu vystrkují růžky
  • Ve vesmíru chtějí postavit gigantickou kosmickou loď

Čína, povzbuzená svými nedávnými úspěšnými misemi na Měsíc, se vážně zabývá stavbou kosmické lodi, jakou svět ještě nikdy neviděl.


Nepřehlédněte: Ve vesmíru jsme možná skutečně sami. Data z Webbova teleskopu vědce znervózněla


Klíčem je všemu je gravitace

Čínský vesmírný program znovu vzbudil velkou pozornost – tentokrát kvůli tomu, že se zabývá možností stavby obrovské kosmické lodi o délce nejméně jednoho kilometru, píše server Science Focus. Pro srovnání: Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je široká pouze 109 metrů, ale její vybudování stálo 150 miliard dolarů a vyžadovalo třicet misí během deseti let. Čínský návrh počítá s kosmickou lodí desetkrát větší než je ISS.

Čína v poslední době bezpochyby dělá velké pokroky ve výzkumu vesmíru. Vrátila na Zemi vzorky měsíčních hornin k analýze, čímž se stala třetí zemí po USA a Rusku, která tak učinila; přistála s vozítkem na Marsu, což se dříve podařilo pouze USA, a poprvé na světě přistála na odvrácené straně Měsíce. Kromě toho stále buduje vesmírnou stanici Tiangong, která byla letos obydlena na 90 dní a časem bude konkurovat ISS. Nenechte se ale zmást, nejnovější oznámení je spíše začátkem úvah asijské velmoci o tom, jak gigantickou vesmírnou loď někdy v budoucnu vůbec postavit, než oficiálním prohlášením, že už ji začíná stavět.

Ale k čemu by vlastně Čína tak velkou kosmickou loď potřebovala? Odpovědí je umělá gravitace. Vesmírná stanice s umělou gravitací by mohla astronautům pomoci odbourat některé z nejškodlivějších účinků stavu beztíže, jako je úbytek svalové hmoty a ztráta hustoty kostí. Při dlouhodobých letech na Mars nebo dál by umělá gravitace mohla významně přispět k dobrému zdravotnímu stavu posádky.

„Umělá gravitace je už sto let svatým grálem pro lidské lety do vesmíru a hlavním způsobem, jak ji dosáhnout, je velká rotující konstrukce,“ říká vědec z Institutu robotiky Carnegie Mellon University v Pensylvánii Zachary Manchester.

Uvnitř rotující struktury se věci vlivem odstředivé síly pohybují směrem ven. Pokud se struktury otáčejí správnou rychlostí, může to vytvořit sílu, která napodobuje účinky gravitace. Problémem je, že lidé jsou na rychlost rotace velmi citliví. Pokud se točíte rychleji než několik otáček za minutu, začne průměrný člověk trpět nevolností.

ISS, kosmická loď
Zdroj: WikiImages

Čína má smělý plán

Experimenty však ukázaly, že tyto negativní účinky prakticky mizí při rychlosti otáčení jedna až dvě otáčky za minutu. Jak velká by tedy musela být kosmická loď, aby vytvořila zemskou gravitaci tím, že se bude otáčet „klidnou“ rychlostí? „Ukázalo se, že potřebujete konstrukci o průměru asi jednoho kilometru,“ dodává Manchester.

Klíčem k úspěchu je použití tzv. mechanických metamateriálů. Ty využívají nůžkové spoje k tomu, aby se po rozložení složily na zlomek své velikosti. Nejznámějším příkladem takového mechanického metamateriálu je Hobermanova koule. Tato dětská hračka v klidovém stavu připomíná malou kouli, ale lze ji roztáhnout do velké koule o mnohonásobném průměru.

Je to právě Hobermanova koule, která může vědcům pomoci při navrhování gigantických vesmírných stanic. Samozřejmě teprve až čas ukáže, zda bude Čína úspěšná, podobně však smýšlejí i další vesmírné velmoci, jako USA, Rusko a Indie.

Zdroj náhledové fotografie: 8385 / Pixabay, zdroj: Science Focus

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jsem proti tomu, že bylo rusko na měsíci. Pokud rusové neobsadili v 68. Československo, ale bylo to SSSR, pak tedy na měsíci nepřistáli rusové, ale sovětský svaz! Jinak pro upřesnění, z velké části díky Ukrajinci Koroljovovi.

Comments are closed.