NASA

Detonace, kterou chcete. USA otestovaly nový raketový motor, který využívá řízené výbuchy

  • Raketový rotační detonační motor představuje budoucnost
  • Mohl by být použit pro budoucí mise do hlubokého vesmíru
  • Objevit se může i v nástupci legendárního Concordu

Americký startup Venus Aerospace dokončil první zkušební let dronu, který poháněl rotační detonační raketový motor (RDRE). Ten, jak upozorňují odborníci, představuje budoucnost letecké dopravy.


Nepřehlédněte: Google oznámil velkou novinku pro Android. Konec spamu, telemarketingu a volání od podvodníků


Rotačně detonační motor: RDRE

„Při zkušebním letu, který se uskutečnil na konci února, společnost vynesla dron, který je 2,4 metru dlouhý a má hmotnost 136 kilogramů, do výšky 13 658 metrů letounem Aero L-29 Delfín, než byl vypuštěn a aktivován RDRE. Při rychlosti téměř 1 100 km/h uletěl vzdálenost 16 kilometrů,“ píše server Live Science.

Namísto kontinuálního hoření, jako u většiny raketových motorů, RDRE funguje na principu detonační vlny, která nepřetržitě rotuje kolem prstencové komory. Palivo, v tomto případě peroxid vodíku, je vstřikováno do prstence, což způsobuje opakované detonace, po kterých následují supersonické rázové vlny neboli výtrysky energie.

RDRE je výkonnější – teoreticky až o čtvrtinu, ale přitom spotřebovává méně paliva, vypouští méně emisí a má i jednodušší a lehčí konstrukci. Díky tomu by dron nebo letoun poháněný rotačním detonačním raketovým motorem mohl teoreticky urazit větší vzdálenost, než kdyby používal konvenční motor, který spaluje palivo při konstantním tlaku, říkají experti Venus Aerospace.

Venus Aerospace
Zdroj:  Venus Aerospace

Hypersonický letoun Stargazer

Testování RDRE je pro Venus Aerospace naprosto klíčové. Firma chce totiž postavit hypersonický letoun Stargazer, jehož největší předností bude, že pasažéry z Tokia do New Yorku přepraví za pouhých 60 minut. Hvězdolet, jak se Stargazeru přezdívá, je zatím ve fázi prototypu a jeho uvedení do provozu se neočekává dříve než v roce 2030.

Zástupci amerického startupu věří, že nadzvuková letadla nové generace budou jednou díky technologickému pokroku lidstva cenově dostupná, tichá a ekologická. S RDRE se však počítá i v budoucích misích do hlubokého vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: Live Science, Venus Aerospace

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..