Venus Aerospace

Hypersonický letoun Stargazer představuje budoucnost. Má být devětkrát rychlejší než zvuk

  • Stargazer je nástupce legendárních letadel Concorde
  • Už na první pohled vypadá spíše jako raketa
  • Pasažéry z Tokia do New Yorku přepraví za 60 minut

Na obloze bude vypadat impozantně, o tom není pochyb. Stargazer je nástupce legendárních letadel Concorde, který na první pohled vypadá spíše jako raketa, ale jeho největší předností je, že pasažéry z Tokia do New Yorku přepraví za pouhých 60 minut.


Nepřehlédněte: iPhone už vám nikdo neukradne. Apple testuje velmi užitečnou funkci


Letadlo Stargazer představuje budoucnost

Byly představeny nejnovější plány na stavbu nejrychlejšího letadla na světě, které by mohlo dosáhnout maximální rychlosti až 7 000 km/h a v podstatě doletět kamkoli na světě za pouhých 90 minut.

Futuristické letadlo Stargazer je vyvíjeno tak, aby se pohybovalo rychlostí Mach 9, což je devítinásobek rychlosti zvuku. Přepočteno na kilometry za hodinu to je číslo 11 025. Pro srovnání: Legendární Concorde dosahoval rychlosti Mach 2,04 (2 180 kilometrů za hodinu).

Vysoké rychlosti bude zajištěno pomocí rotačně detonačního motoru. Ten oproti běžnému spalovacímu motoru funguje tak, že po zažehnutí paliva vytváří nepřetržité exploze, po kterých následují supersonické rázové vlny neboli výtrysky energie.

„Tohle není sci-fi, tohle je skutečnost,“ říká spoluzakladatel Venus Aerospace Andrew Duggleby s tím, že konstruktéři společnosti mají bohaté zkušenosti a na návrhu Stargazeru spolupracovali s odborníky z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Experti doufají, že letadlo poletí čtyřikrát výš než běžné dopravní letouny a cestujícím poskytne výhled na zakřivení Země.

Z Tokia do New Yorku za 60 minut

Supermoderní letadlo má být široké 30,5 metrů a 45 metrů dlouhé. Hmotnost? Něco kolem 68 tun. Zatím netušíme, kolik bude stát letenka, ale vzhledem k tomu, že pojme jen 12 cestujících, lze počítat tím, že zpočátku o levnou záležitost rozhodně nepůjde.

Hvězdolet, jak se Stargazeru přezdívá, je zatím ve fázi prototypu a jeho uvedení do provozu se neočekává dříve než v roce 2030. Zástupci Venus Aerospace věří, že nadzvuková letadla nové generace budou jednou díky technologickému pokroku lidstva cenově dostupná, tichá a ekologická.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Venus Aerospace, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jo, pro 12 cestujících? Už teď vidím tu uhlíkovou stopu, co za sebou zanechají.

Comments are closed.