Venus Aerospace

Hypersonický Stargazer je dopravní letadlo budoucnosti. Podle lidí z NASA poletí devětkrát rychleji než zvuk

  • Stargazer je nástupce legendárních letadel Concorde
  • Už na první pohled vypadá spíše jako raketa
  • Pasažéry z Tokia do New Yorku přepraví za 60 minut

Stargazer z dílen amerického startupu Venus Aerospace vypadá spíše jako vesmírná loď, než jako dopravní letadlo, ale právě proto představuje budoucnost. Cestující dopraví kamkoli po světě neuvěřitelnou rychlostí a třeba cesta z New Yorku do Tokia má trvat pouhou hodinu, zatímco dnešní komerční letadla na tuto trasu potřebují 11 hodin.


Nepřehlédněte: Nahradí učitele? Do škol vstupuje umělá inteligence a s ní revoluce ve vzdělávání


Kosmický Stargazer

Zapomeňte na Boeing 777 nebo slavnou ukrajinskou Mriju, v hlavách konstruktérů se rodí nápad na stavbu nového futuristického letounu. A musíme uznat, že projekt Venus Aerospace patří k tomu nejzajímavějšímu, co se v posledních měsících objevilo.

Až bude Stargazer existovat, pasažéry z Tokia do New Yorku vezme rychlostí Mach 9, tedy přibližně 11 000 km/h. Cestu mezi jmenovanými městy zvládne za pouhých šedesát minut. Vysoké rychlosti bude zajištěno pomocí rotačně detonačního motoru. Ten oproti běžnému spalovacímu motoru funguje tak, že po zažehnutí paliva vytváří nepřetržité exploze, po kterých následují supersonické rázové vlny neboli výtrysky energie.

„Tohle není sci-fi, tohle je skutečnost,“ říká spoluzakladatel Venus Aerospace Andrew Duggleby s tím, že konstruktéři společnosti mají bohaté zkušenosti a na návrhu Stargazeru spolupracovali s odborníky z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Ačkoli firma označuje Stargazer označuje jako „kosmické letadlo“, stroj se ve skutečnosti bude pohybovat v maximální výšce 52 kilometrů, tedy hluboko pod Kármánovou hranicí nacházející se ve výšce 100 kilometrů, jež je všeobecně přijímána jako hranice mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem.

Dočkáme se ho někdy v provozu?

Supermoderní letadlo má být široké 30,5 metrů a 45 metrů dlouhé. Hmotnost? Něco kolem 68 tun. Zatím netušíme, kolik bude stát letenka, ale vzhledem k tomu, že letoun pojme jen 12 cestujících, počítáme s astronomickou částkou.

Na koncept Stargazeru se krásně dívá, proto doufejme, že na rozdíl od mnoha jemu podobných někdy skutečně vznikne. První pozemní test se očekává nejdříve v roce 2025.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Venus Aerospace, zdroj: The Sun

Total
0
Shares