5.5G, 6G

Číňané budují první 5.5G síť. Je natolik vyspělá, až z toho mrazí. Západ zatím odpověď nemá

  • Čína dosáhla na další milník
  • Představila přelomovou 5.5G síť

Huawei už několik let žije pod americkým embargem. Dotýká se to velké části jeho byznysu včetně telekomunikační infrastruktury a mobilních telefonů. Firma problémy připouští, na druhou stranu ví, jak je řešit a jak postupovat. Součástí širší strategie pro příští roky je i technologie 5.5G.


Nepřehlédněte: 6G diktuje Čína, v Jižní Koreji za 4 roky a u nás bůhvíkdy. Češi, vnímáte to jako problém?


Číňané se zřejmě chystají utéct zbytku světa. Společnost Huawei v rámci globálního fóra o mobilním širokopásmovém připojení (Global MBB Forum 2022) představila technologii 5.5G, u které slibuje nejen rychlosti 10 Gbit/s a podporu stovek miliard připojení, ale i nativní inteligenci.

5.5G je desetkrát rychlejší než 5G

Podle výkonného ředitele pro ICT infrastrukturu společnosti Huawei Davida Wanga tvoří 5.5G síť 100 miliard spojení s takzvanou endogenní inteligencí, což je vylepšená forma umělé inteligence využívající specifický hardware. Wang vysvětlil, že i když je nová technologie stále ve vývoji, již dosáhla řady povzbudivých milníků.

„Komunikační sektor se neustále vyvíjí a 5.5G se rozjíždí na plné obrátky. Do budoucna je naším úkolem zpracovat těchto pět nových oblastí – standardy, spektrum, produkty, ekosystémy a aplikace. Vykročme spolu na cestu k 5.5G a vybudujme lepší, inteligentní svět,“ uvedl před účastníky konference a dodal, že firma nyní musí stanovit standardy a podpořit klíčový technologický výzkum.

„Standardy řídí odvětví mobilních komunikací a také oblast 5.5G povedou vpřed po jasně definované dráze. Musíme zajistit sítím 5.5G dosáhnout desetkrát vyššího výkonu. Je třeba plně využít zdroje v pásmu pod 100 GHz k vybudování ultraširokého pásma, přičemž klíčové frekvenční pásmo pro 5.5G je mmWave. Pokud chtějí operátoři nabízet 10 Gbit/s, musí získat více než 800 MHz spektra z tohoto pásma. Potenciálním ultraširokým pásmem pro 5.5G je také pásmo 6 GHz,“ uzavřel Wang.

6G diktuje Čína

Až čas samozřejmě ukáže, jak to s 5.5G technologií dopadne a zda se společnosti Huawei podaří splnit všechny vytyčené cíle. Připomeňme, že Číňané už před lety otestovali technologii 6G, když v areálu zimních olympijských her v Pekingu zřídili experimentální bezdrátový systém schopný streamovat více než 10 000 živých přenosů.

Zdroj náhledové fotografie: Alex Rybin / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Fandím Číně. My v Evropě se mezitím vrátíme ke svíčkám.

Comments are closed.