5G

6G diktuje Čína, v Jižní Koreji za 4 roky a u nás bůhvíkdy. Češi, vnímáte to jako problém?

  • Čína 6G už testuje, dokonce se stihla pochlubit
  • Jižní Korea považuje za zlomový rok 2026
  • V Česku jsme zatím rádi za 4G, vadí to?

Zatímco v našem malém českém rybníčku si většina z nás naplno 5G užije spíše na papíře, jinde už vysokorychlostní připojení není takovou raritou. A jsou i země, které s tím nemazlí a zkouší jít ještě dál.

6G s „odřenýma ušima“

Nedávno jsme vás informovali, že Čína udělala v rámci 6G testování takový hokus-pokus a dokonce se s tím pochlubila i na Twitteru . Tehdy v areálu zimních olympijských her v Pekingu byl totiž zřízen experimentální bezdrátový systém schopný streamovat více než 10 000 živých přenosů.


Nepřehlédněte: Kontakt s mimozemšťany je blízko. Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to šokovalo vědce


Profesor Žhang Čchao z univerzity Čching-chua se nechal slyšet, že milimetrové vlny u 6G se nepodají ničemu, co bylo použito v rádiové komunikaci za posledních 100 let.

Dodal, že tento krok dává bezdrátovému přenosu nejen zcela nový smysl, ale že samotný experiment je důkazem toho, že Čína je ohledně sítí příští generace nezpochybnitelným celosvětovým lídrem.

Technologie budoucnosti?

A nově na toto téma reaguje i Jižní Korea, mimochodem jedna z nejvyspělejších zemí planety s obřím technologickým zázemím. Jak informuje GSMArena, tamější vláda vytvořila tým specialistů, kteří dohlédnou na to, aby se s prvními zkouškami začalo v dohledné budoucnosti, ideálně v roce 2026.

Malware ilustrační
ilustrační (Zdroj: Daria Nepriakhina, Unsplash)

Ano, mít nejmodernější připojení je jistě osvěžující, a to platí zejména pro automotive, lékařství, rozvoj umělé inteligence apod. právě kvůli vysoké přenosové rychlosti a extrémně nízké latenci. Běžný smrtelník při surfování rozdíl mezi 4G a 5G nejspíš nepozná.

Přesto se nabízí otázka: je to v tomto kontextu pro Česko hendikep (ekonomicko-technologický dopad) nebo jde o něco, čím se nemá smysl zabývat?

Zdroj náhledové fotografie: Alex Rybin, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares