Snapdragon 888

Chytré telefony podraží, varuje Xiaomi. Rozhodnutí přijde brzy

  • Pandemie komplikuje výrobu součástek pro elektroniku
  • Xiaomi už avizuje, že nedostatek čipů zvýší cenu chytrých telefonů

Část elektroniky čeká kvůli nedostatku čipů v dalších týdnech a měsících zdražení. Převis poptávky obchodníci očekávají totiž i v následujícím čtvrtletí a nikdo zatím netuší, kdy se situace s dostupností komponent zlepší.


Psali jsme: Víme, kdy Xiaomi představí skládací Mi Mix 4 s tekutou čočkou fotoaparátu


Situace okolo dostupnosti grafických karet GeForce a Radeon je již více než půl roku naprosto tristní. Jakmile přijdou na pulty obchodů, jsou prakticky okamžitě vyprodané.

Podobně zoufalý stav panuje i na trhu herních konzolí. PlayStation 5 je beznadějně vyprodaný a kdo neměl štěstí před Vánoci, má víceméně i dnes smůlu.

Nedostatek čipů je způsoben hned několika faktory. Mimo jiné už více než rok trvající pandemií koronaviru, vysokou poptávkou i probíhající obchodní válkou mezi USA a Čínou.

Snapdragon 888
Snapdragon 888, ilustrační foto

Čipů Snapdragon 888 je nedostatek

Problém s nedostatkem komponent se závažněji začíná týkat také trhu s chytrými telefony. Qualcomm již avizoval, že současná situace negativně ovlivňuje produkci čipů Snapdragon a zejména pak špičkového Snapdragonu 888.

Po tomto čipu je ze strany odběratelů vysoká poptávka a vzhledem k omezeným kapacitám jeho cena do budoucna nevyhnutelně poroste. To s sebou přinese zdražení smartphonů a tabletů s tímto čipsetem.


Psali jsme: Xiaomi vydělalo balík, těží z problémů Huawei


Xiaomi už o zdražení uvažuje

V Xiaomi už dali hlavy dohromady a vyjádřili se v tom smyslu, že na stole je možné zdražení chytrých telefonů. Nic zatím nebylo definitivně rozhodnuto, už ale to, že o tom výrobce uvažuje, není dobrou zprávou pro zákazníky. Pokud zdraží jeden výrobce, další ho jistě budou následovat.

Total
1
Shares