XPeng X2

Budoucnost je teď! Číňané představili létající auto jako ze sci-fi filmu, je rychlejší než vrtulník

  • Číňané vylepšili revoluční způsob přepravy
  • Pilotem létajícího auta se může stát běžný řidič

Čínská společnost XPeng, která je známá prémiovými elektromobily, představila nejnovější verzi svého létajícího taxi. Dopravní prostředek budoucnosti, který vypadá jako z hollywoodských filmů, je tichý jako roj včel a schopný kolmého startu a přistání.


Nepřehlédněte: Na fotografii z Hubbleova vesmírného teleskopu se objevil portál do jiné dimenze


Létající auto jako z filmu

„Nový vůz, navržený pro let ve vzduchu i jízdu po silnici, je vybaven unikátním systémem skládání křídel pro bezproblémovou konverzi mezi řízením a létáním. Obdržel i více funkcí, které zabraňují poruchám, a má přepracovaný záložní motorový systém pro co největší bezpečnost,“ stojí v prohlášení XPeng.

Nový model létajícího auta je podobný verzi, kterou firma před zraky návštěvníků nedávno úspěšně otestovala v rámci dubajské show GITEX Global. Inženýři však nový stroj vybavili více rotory, aby minimalizovali riziko případné havárie, která by se mohla stát tragickou.

Aby nezůstalo jen u slov, Číňané již vylepšený eVTOL podrobili několika ostrým zkouškám, aby ověřili spolehlivost systémů a dokonce prý simulovali i poruchu jednoho z rotorů, přičemž auto bezpečně dosedlo na silnici.

XPeng
Zdroj: XPeng

Tichý jako roj včel

XPeng je létající vůz určený pro využití ve městech jako alternativa ke klasické dopravě, kde by se pohyboval v poměrně malé výšce. Tvůrci ho vidí jako ideální „přemísťovadlo“ na kratší vzdálenost, ideálně na nákupy, cestky k lékaři a tak podobně.

Co čínské auto odlišuje od jiných eVTOL, to jsou jeho dva režimy: manuální a autonomní. Stroj je schopný létat i na autopilota, a to až po dobu 35 minut a maximální rychlostí 130 km/h. Svézt se mohou maximálně dva cestující o celkové hmotnosti 200 kilogramů.

Podobné ambice jako čínský Xpeng mají i další světoví výrobci. Na létajícím autě už několik let pracují i ve společnostech Alef, Doroni nebo Vertical Aerospace.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem XPeng, zdroj: IE

Total
0
Shares