Alef létající auto

Létající auto vypadá jako taxík z filmu Pátý element, který řídil Bruce Willis. V prodeji se objeví za tři roky

  • Společnost Alef testuje létající auto
  • Vypadá jako taxi Korbena Dallase

O létajících autech se občas mluví, ale většinou po krátké době upadnou v zapomnění. Splnit totiž náročné podmínky pro letecký i silniční provoz, není nic snadného. Jim Dukhovny, zakladatel společnosti Alef Aeronautics, však doufá, že to brzy změní.


Nepřehlédněte: Kolik bude stát skládací iPhone? Z ceny si sednete na zadek


Létající auto jako z filmu

Model A, který právě vzniká po sedmi letech vývoje, nevypadá jako běžná létající auta, ale spíše jako létající taxík Bruce Willise z filmu Pátý element. Neobvyklý design s karoserií, která se po vzletu překlopí na bok a stane se jedním velkým křídlem, je pouze jednou z věcí, které přilákaly Tima Drapera, známého investora do společností Tesla Elona Muska a SpaceX, jehož fond Draper Associates Fund V podpořil Alef třemi miliony dolarů.

„Po skromné počáteční investici jsem poslal další peníze, když jsem viděl, že vytvořili prototyp, který dělá přesně to, co mi řekli, že bude dělat,“ uvedl Draper. To, co Model A liší odlišuje od ostatních létajících aut, je způsob létání. Jakmile se odlepí od země, kokpit se otočí a karoserie z uhlíkových vláken se celá převrátí na bok a pak se pohybuje vpřed, poháněná soustavou několika vrtulí. „Celé auto je vlastně křídlo,“ řekl Dukhovny.

 

V roce 2030 dorazí sci-fi sedan pro 4 až 6 lidí

Dukhovny, který je generálním ředitelem společnosti Alef, nikdy žádný vůz nesestrojil. Je to počítačový vědec, softwarový designér, milovník science-fiction a podnikatel, který kdysi provozoval online herní web s názvem Intellectual Casino.

V rozhovoru uvedl, že létající automobil bude prodávat za 300 000 dolarů (v přepočtu asi 7,6 milionu korun) a první dodávky šťastným majitelům jsou naplánovány na rok 2025. Tato cena je mimochodem stejná jako cena nového špičkového Cadillacu, elektromobilu Celestiq, který by se k zákazníkům měl dostat již na začátku roku 2024.

Alef Aeronautics u svého elektrického létajícího auta avizuje dojezd až 322 kilometrů a dolet až 160 kilometrů. Uvedením Modelu A ale nic neskončí. Na rok 2030 plánuje Dukhovny premiéru sedanu Model Z s doletem 329 kilometrů, dojezdem 643 kilometrů a předpokládanou cenou 880 tisíc korun.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Alef, zdroj: Reuters

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. 300 000 dolarů (v přepočtu asi 760 tisíc korun) asi vítr ne? Kdyby byl dolar po 2,50 kč to by bylo hej

    1. Opraveno. Díky. Jinak ta nižší cena by byla fajn 🙂

Comments are closed.