Vertical Aerospace

Firma zkouší létající taxi. VX4 je rychlejší než vrtulník a tichý jako roj včel

  • Výrobce Vertical Aerospace ukázal létající taxi
  • Vypadá jako kříženec letadla a vrtulníku

Futuristické vize létajících taxíků lákají čím dál více firem. Výrobu dopravních prostředků budoucnosti plánuje i britský startup Vertical Aerospace. Nejenže má koncept na papíře, ale před několika dny se futuristický stroj VX4 dokonce poprvé vznesl k obloze.


Nepřehlédněte: Microsoft vycenil zuby. Rusové nemohou aktualizovat Windows 11, důležitý update jim zakázal


Létající taxi VX4

Britská strojírenská firma Vertical Aerospace navrhla létající taxi s vertikálním vzletem a přistáním, které bude přepravovat až čtyři cestující. Autoři počítají s tím, že ke komerčnímu využití bude připraveno nejpozději v roce 2025.

Stroj VX4 se podobá vrtulníku s křídly a patří do kategorie Vertical Take-Off and Landing (VTOL). Vyvinut byl ve spolupráci se společností Rolls-Royce, která pro Vertical Aerospace navrhla pokročilý systém elektrického pohonu.

Letoun se může pohybovat rychlostí až 320 km za hodinu. Jeho dolet 160 kilometrů se může zdát poněkud nízký, ale předpokládá se, že bude nejčastěji využíván pro zhruba půlhodinové cesty. Jeden ze scénářů nasazení VX4 počítá s dopravou cestujících z centrálních oblastí měst k dopravním uzlům, jako jsou například letiště.

Tichý jako roj včel

Podle společnosti Vertical Aerospace je elektrické letadlo stokrát tišší než vrtulník. Firma zároveň slibuje, že ve finálním produktu použije pokročilou avioniku, která bude obsahovat stejné technologie řízení letu, jaké jsou k vidění u letounu F-35 Lightning II. Cílem je snížit pracovní zátěž pilota během letu a zvýšit automatizaci.

První zkušební let „taxíku“ přitahoval velkou pozornost. Stroj se odlepil od země uvnitř hangáru a pilotoval ho Justin Paines. Test byl nicméně poměrně krátký, trval jen deset minut a letadlo se vzneslo pouze do výšky necelého metru, uvedl server Business Insider.

Ačkoli je projekt stále v plenkách, koncept britské společnosti Vertical Aerospace již získal přes třináct set objednávek.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Vertical Aerospace, zdroj: IE, The Sun

Total
0
Shares