NASA

Američané se zabývají vývojem letadla s nekonečným doletem. Napájet ho bude laserový paprsek

  • Americká DARPA vyvíjí laserový systém, který by bezdrátově přenášel energii po světě 
  • Vzniká unikátní zařízení, který zvládne přenos 10 kW na cíl vzdálený 200 kilometrů

Existuje mnoho potenciálně skvělých technologií, které by jednou mohly změnit svět, ale téměř všechny narážejí na jedno zásadní omezení – jak je efektivně a bez omezení napájet. To platí zejména pro letadla nové generace. O letounech na elektrický pohon se hovoří řadu let, ale baterie potřebné k jejich napájení jsou tak objemné a těžké, že takové letadlo obvykle ani nevzlétne z ranveje, natož aby vezlo nějaký náklad.


Nepřehlédněte: Viry kradoucí hesla terorizují české uživatele. Nejvážnější hrozbou zůstává Agent Tesla


Dočkáme se letadel s nekonečným doletem?

Více než sto let se myšlenka bezdrátového přenosu energie zdála zdála být nerealizovatelnou, vědci totiž nevěděli, jak obejít fyzikální zákony, protože víme, že s nimi je obvykle těžké pořízení.

Nyní však americká výzkumná organizace DARPA oznámila, že se zabývá využitím laserů k přenosu energie z pozemního zdroje do vzdálených přijímačů, což by například elektrickým letadlům zajistilo prakticky nekonečný dolet, píše server New Atlas. Program POWER (Persistent Optical Wireless Energy Relay) na první pohled vypadá docela jednoduše.

Lasery, jak víme, pracují v přímé viditelnosti (paprsky jsou rovné), takže cíl musí být v dohledu, proto jsou v horních vrstvách atmosféry zapotřebí speciální relé, aby se minimalizovalo zkreslení a útlum způsobené vzduchem a vodní párou.

Stejně jako u laserových zbraní musí být laser schopen zaměřit cíl, stále ho sledovat a korigovat paprsek, aby byl přenos energie efektivní.

Největším problémem, kterému dnes američtí vědci čelí, jsou obrovské ztráty energie způsobené konverzí laserového paprsku na elektřinu a naopak.

DARPA
Zdroj: DARPA

USA vyvíjí projekt POWER

Podle agentury DARPA je projekt POWER teprve v první fázi, která zahrnuje vývoj koncepčních návrhů relé. Druhá fáze se zaměří na integraci laserové technologie do stávajících návrhů letadel a třetí fází bude test, jehož cílem bude dodat 10 kilowattů laserové energie speciálnímu zařízení na vzdálenost 200 kilometrů.

„POWER má potenciál posunout přenos energie o několik řádů dopředu, což by mohlo radikálně změnit vztah společnosti k energii,“ říká vedoucí programu Paul Jaffe z DARPA.

Vědci doufají, že laserová technologie by jednou mohla přenášet energii z různých zdrojů, včetně těch z vesmíru, a rychle a spolehlivě ji distribuovat do různých zařízení a dopravních prostředků.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: NewAtlas

Total
0
Shares
1 komentář
  1. A není lepší místo paprsku vyslaného ze země ho poslat z družice? Fotovoltaické panely mají větší účinnost (Vesměs stačí rovnou nasměrovat sluneční záření), ztráta nad 30 km nadmořské výšky bude zanedbatelná, tj lze paprsek poslat na stovky kilometrů “beze ztrát”, a ztráta z 30 na 12 km je méně jak poloviční oproti 0-12km, nebude vadit oblačnost, neohrozí to ptactvo a co oceány a hurikány. Pozemní stanice se může hodit jen při startu.

Comments are closed.