5.5G, 6G

Za sekundu stáhne až 5 filmů. V Japonsku vyzkoušeli superrychlou 6G síť

  • Japonsko dosáhlo na další milník
  • Stalo se tak v testu v rámci 6G

Zatímco v Česku si naplno užíváme vysokorychlostního 5G, jinde už pokukují po vyšším stupni komunikace. Ano, myslíme tím Japonsko, kde otestovali prototyp bezdrátového 6G zařízení, které dosahuje rychlosti přenosu dat schopné streamovat pět filmů v HD rozlišení každou sekundu.


Nepřehlédněte: Číňané letí na odvrácenou stranu Měsíce. Na palubě mají náklad, o kterém nikomu neřekli


Až 5 HD filmů každou sekundu

Svět se pomalu chystá na příchod standardu 6G. Nová generace by mohla být spuštěna už za několik let, diskutuje se o roku 2030. Mezi ty, kteří nezahálí, patří Japonci, kterým se nedávno podařilo dosáhnout ultrarychlého přenosu 100 Gb/s v pásmech 100 GHz a 300 GHz na vzdálenost až 100 metrů.

„Tato rychlost je přibližně dvacetkrát vyšší než maximální rychlost přenosu dat 4,9 Gb/s u současných sítí 5G,“ vysvětluje server Avinteractive. Za vývojem speciálního bezdrátového 6G zařízení stojí společnosti DOCOMO, NTT, NEC a Fujitsu, které se zabývají subterahertzovou technologií.

„Vývoj pokročilých 6G technologií má významné důsledky. Dosažená kapacita se rovná pěti filmům v HD rozlišení, které je možné bezdrátově streamovat každou sekundu, což otevírá neuvěřitelné možnosti,“ uvedly firmy ve společném prohlášení. Použití vyšších subterahertzových frekvencí však přináší i nevýhody. Například reálné rychlosti 5G sítí jsou obvykle mnohem nižší než teoretické maximum, a to bude pravděpodobně platit i pro 6G.

6G
Zdroj: WangXiNa / Freepik

Revoluce jménem 6G

V každém případě 6G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem 5G. Podle odborníků 6G povede k řadě nových možností, jako například:

  • Virtuální realita a rozšířená realita budou k nerozeznání od skutečnosti.
  • Holografická komunikace umožní lidem vzájemně komunikovat, jako by se nacházeli ve stejné místnosti.
  • Samořiditelná auta budou komunikovat mezi sebou a s okolní infrastrukturou.
  • Chytrá města budou schopna shromažďovat a analyzovat data v reálném čase, aby zlepšila plynulost dopravy a veřejnou bezpečnost.

Nejdále je ve vývoji 6G Čína. Tato země před lety v rámci testování nové technologie uskutečnila takový hokus-pokus a dokonce se s tím pochlubila i na Twitteru . V roce 2022 v areálu zimních olympijských her v Pekingu zřídila experimentální bezdrátový systém schopný streamovat více než 10 000 živých přenosů.

Zdroj náhledové fotografie: onkelglocke / Pixabay, zdroj: Avinteractive

Total
0
Shares