Mars, záhada

10 nejzáhadnějších snímků z Marsu: Jsou tajemné útvary dílem cizích bytostí?

  • Mars lidstvo od nepaměti přitahuje
  • Podívejte se na zvláštní fotografie z jeho povrchu

Možnost života na Marsu fascinuje vědce i širokou veřejnost již desítky let. Ačkoli je už jasné, že se po povrchu neprocházejí zelení mužíčci, mnozí věří, že život na rudé planetě dříve skutečně existoval. Dokazovat to podle nich mají fotografie, které vědcům na Zemi posílají robotické sondy. A skutečně nelze popírat, že občas nevyfotí něco, co nelze jednoduše vysvětlit.


Nepřehlédněte: Výbuch telefonu vážně popálil dítě kvůli chybě, kterou dělá mnoho rodičů v Česku


Je až s podivem, kolik zajímavých lokalit s podivnými útvary se na Marsu nalézá. A i když byly všechny teorie o životě na této planetě mezitím vyvráceny, fotkám to na zajímavosti nic neubírá, jak se sami přesvědčíte.

Jsou následující snímky skutečně důkazem obydlení rudé planety jinou civilizací, nebo za vše může jen lidská představivost, jak tvrdí vědci?

Záhadná tvář

Tvář na Marsu
Zdroj: NASA

Podle našeho názoru neexistuje na Marsu místo, o kterém bylo popsáno více stohů papíru než o záhadné oblasti Cydonia a podivných útvarech, které se zde nalézají. Tím nejznámějším a nejdiskutovanějším místem je tvář, která burcuje fantazii lidí už od roku 1976.

Podle odborníků z NASA se však jedná pouze o náhodnou hru světel a stínů na přirozeném geologickém útvaru – marsovském kopci. Jenže řekněte to lidské představivosti, se kterou si hraje psychologický jev zvaný pareidolie.

Díra do pekla

Mars, Perseverance
Zdroj: NASA

Záhadná díra je podle vědců vstup do jakési podzemní jeskyně, která je na obrázku částečně osvětlena. Hluboká by měla být zhruba 20 metrů. Jak je ale celý komplex rozlehlý se zatím neví.

Vstup do jeskynního komplexu

NASA, Perseverance
Zdroj: NASA

Fotka zobrazuje rovnou dvě zajímavosti: skálu s hadí hlavou a balancující balvan. V pravé části můžeme vidět cosi, co vypadá jako hlava hada s otevřenou tlamou, která se tyčí nad vstupem do jeskynního komplexu. Pokud si pamatujete, něco podobného jsme viděli ve filmu Indiana Jones a chrám zkázy. Nalevo pak lze spatřit kámen, jak balancuje na hraně menšího, ale stále ještě dost vysokého skalního výčlenku.

Zbytek igelitové tašky?

Nasa-perseverance-igelit
Zdroj: NASA

Příznivci záhad měli po zhlédnutí této fotografie okamžitě jasno: lesklý objekt, který vypadá jako fólie nebo kus igelitu, je fragment havarované mimozemské lodi. Operátoři roveru z agentury NASA jsou ovšem zcela jiného názoru. „Můj tým si všiml něčeho neočekávaného: je to kus krytí tepelné štítu, o kterém si myslí, že může pocházet ze sestupového stupně, díky kterému jsem na povrchu přistál v roce 2021,“ napsal rover na Twitteru (ano, Perseverance od NASA tweetuje v první osobě, což nám všem připomíná, proč se znovu mrknout na animák WALL-E).

Socha mimozemšťana

Jedna z novějších fotek povrchu rudé planety se na první pohled zdá naprosto normální, ale pozorovatelé s ostřížím zrakem si při bližším zkoumání mezi kameny všimli něčeho zvláštního. Tvrdí, že v pravé dolní čtvrtině snímku je vidět objekt podobný obličeji.

Experti agentury NASA zatím nevysvětlili, na co se vlastně díváme. Někteří uvádí, že se jedná o potvrzení toho, že na Marsu kdysi žili mimozemšťané, zatímco jiní střízlivě tvrdí, že jde o obyčejný balvan. Co si myslíte vy?

Zamotaný rybářský vlasec

NASA, Perseverance, Mars
Zdroj: NASA

Má snad předmět připomínající zamotaný rybářský vlasec, případně jakési mořské stvoření, dokazovat existenci vody na Marsu? Ani v tomto případě bohužel nejde o důkaz života na čtvrté planetě sluneční soustavy. Původ špagetové záhady je mnohem méně vzrušující – jde o dílo člověka. Ve skutečnosti se jedná o malý kousek odpadu, který pochází z fáze sestupu roveru na povrch planety v únoru 2021. Konkrétně vědce i širokou veřejnost vzrušil kus rozdrceného síťového materiálu Dacron, který se nachází v tepelných přikrývkách.

Je to vrták, není to vrták

Vědec Kevin Gill si všiml zvláštního malého kamene na snímku vozítka Curiosity (rover už je mimo provoz, pozn. red.) a zavtipkoval, že vypadá jako vrták. A mnozí jeho žertu dodnes věří.

Lidská stehenní kost

lidska-kost-mars
Zdroj: NASA

Vozítko NASA Curiosity poslalo v roce 2014 na Zemi fotografii, na které je vidět velmi zvláštní objekt ve tvaru lidské stehenní kosti. Vědci však ochotně vysvětlili, že neobvyklý tvar je s největší pravděpodobností produktem větrné nebo vodní eroze.

Prachový rarášek

Mars-čert
Zdroj: NASA

Na snímku krajiny pořízeném v roce 2016 se daleko vzadu objevuje jakási zvláštní „čmouha“, která se tyčí se k oblakům. Ve skutečnosti se však jedná o prachového raráška, tedy jev, který je běžný i zde na Zemi. Denně podobných vírů prachu po povrchu Marsu skotačí miliony. 

Dělová koule

V prosinci 2017 zveřejnil jeden populární blog fotografii s nábojem do děla, který na povrchu Marsu zůstal po válce mezi tehdejšími obyvateli. Tým roveru NASA na tento nesmysl reagoval zprávou na Twitteru, v níž poukázal , že konkrece je velká jen 5 milimetrů a ve skutečnosti se skládá ze síranu vápenatého, sodíku a hořčíku.

Zdroj náhledové fotografie: Nicolas Lobos / Unsplash, zdroj: CNET

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Jak tam může být Rarášek když tam neni vzduch

  2. Když tam není atmosféra (vzduch), jak je možné, že tam létá Ingenuity?

    1. Pánové! Mluvíme o Marsu, ne o Měsíci. A na MArsu atmosféra je! Mnohem slabší než na Zemi, ale je. A dokonce tam jsou prachové bouře, kde rychlost větrů i v tak slabé atmosféře dosahuje 400 km/h!

      1. Müchale, špatně jste mou otázku pochopil. Dle pořekadla “Chytrému napověz, hloupého trkni”, jsem chtěl nasměrovat pana Lubomíra správným směrem.

Comments are closed.