AI, umělá inteligence, mozek

Žena po téměř 20 letech znovu promluvila. Vědcům pomohla umělá inteligence (AI)

  • Američanka ochrnula a ztratila schopnost mluvit
  • Nyní se jí řeč v jisté podobě vrátila
  • Vědci vytvořili systém kombinující neurovědu a umělou inteligenci

Vědci z Kalifornské univerzity doufají, že jejich výzkum by jednoho dne mohl vést k vytvoření systému schváleného Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který by pacientům, jako je Ann – kteří jsou při smyslech, ale fyzicky nemohou mluvit – umožnil komunikovat v reálném čase.


Nepřehlédněte: WhatsApp vylepšil posílání videa. Nově může mít HD kvalitu, oznámili vývojáři


V hlavní roli umělá inteligence (AI)

Před osmnácti lety, když bylo Ann 30 let, utrpěla mozkovou mrtvici, po které těžce ochrnula. Ztratila kontrolu nad všemi svaly v těle a zpočátku nebyla schopna ani samostatně dýchat. „Ze dne na den jsem o všechno přišla,“ napsala Ann s pomocí zařízení, které jí umožňuje pomalu psát na monitoru počítače pomocí malých pohybů hlavy. „Měla jsem třináctiměsíční dceru, osmiletého nevlastního syna a šestadvacetiměsíční manželství.“

„Syndrom uzamčení (LIS) je přesně takový, jak zní,“ napsala Ann. „Jste plně při vědomí, máte plné vnímání, všech pět smyslů funguje, ale jste uzamčeni uvnitř těla, kde nefungují žádné svaly.“

Během posledních několika let absolvovala Ann náročnou fyzickou rehabilitaci, během níž se naučila znovu samostatně dýchat a hýbat krkem. Naučila se také pohybovat některými svaly v obličeji, což jí umožnilo se mimo jiné smát, plakat, usmívat se a mrkat. Přes veškerou rehabilitaci však stále není schopna mluvit.

Ann se o výzkumu, který vede Dr. Edward Chang, předseda neurologické chirurgie na UC San Francisco (UCSF), dozvěděla poté, co si přečetla o ochrnutém muži jménem Pancho. Ten před mnoha lety prodělal mozkovou mrtvici a Changův tým se snažil převést jeho mozkové signály na text. Aby to fungovalo, musel se Pancho snažit mluvit, aby systém zaregistroval, co má na mysli.

S Ann se Chang nakonec pokusil o trochu něco jiného. V rámci nejnovějšího projektu vědci dekódovali mozkové signály ženy do skutečné řeči a pomocí avatara rekonstruovali související pohyby jejího obličeje. Nejprve jí však výzkumníci implantovali na povrch mozku sadu více než 250 elektrod, které pokrývají oblast, jež je pro řeč kritická. Tyto elektrody zachycují mozkové signály, které Ann produkuje, když se snaží mluvit.

Paralyzovaná žena po 18 letech znovu promluvila

Za tímto účelem Ann opakovala různé fráze ze souboru více než 1 000 slov, aby algoritmus umělé inteligence (AI) mohl rozpoznat vzorce mozkové aktivity spojené se základními dílčími jednotkami řeči, známými jako fonémy. Systém, který tým z Kalifornské univerzity vyvinul, dokáže v současné době dekódovat mozkové signály do textu rychlostí téměř 80 slov za minutu.

„Přesnost, rychlost a slovní zásoba jsou klíčové,“ uvedl spoluautor studie Sean Metzger. „Právě to dává Ann potenciál komunikovat téměř stejně rychle jako my a vést mnohem přirozenější a normálnější rozhovory.“

Hlas, kterým avatar mluví, je personalizovaný a vychází z Annina vlastního hlasu. Tým ho vytvořil pomocí umělé inteligence, která analyzovala záznam jejího svatebního proslovu z roku 2005. Vědci přiznávají, že jsou teprve na začátku, ale doufají, že jednou vytvoří systém, který Ann umožní, aby nemusela být fyzicky připojena k žádnému počítači.

Zdroj náhledové fotografie: freepik / freepik, zdroj: Newsweek, UCSF

Total
0
Shares