FRB, signál

Zemi zasáhl nevysvětlitelný signál z kosmu. Jeho energii by Slunce vytvářelo 30 let

  • Vědci zachytili vzkaz z vesmíru
  • Signál přichází z cizí galaxie

Neobvykle silný záblesk rádiových vln, který putuje vesmírem více než 8 miliard let, se ukazuje jako obtížně vysvětlitelný pomocí současných vědeckých teorií.


Nepřehlédněte: Na řadě telefonů přestane za 3 dny fungovat WhatsApp. Mají nevyhovující systém


Odkud signál pochází?

Mezinárodní tým vědců zaznamenal rychlý rádiový záblesk pomocí radioteleskopů Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP). Událost pojmenovaná FRB 20220610A je zajímavá hned z několika důvodů.

Nejenže záblesk urazil podstatně delší vzdálenost než většina dosud zaznamenaných FRB, ale byl také neuvěřitelně energetický – až 3,5krát překračoval dosud stanovené maximum; během zlomku sekundy uvolnil tolik energie, kolik Slunce vyrobí za 30 let.

Analýza však ukázala ještě něco jiného. Měření rozptylu vlnových délek, označované jako míra disperze, také neodpovídalo očekávání. Od roku 2007 bylo zaznamenáno mnoho FRB, což z těchto milisekundových záblesků rádiových vln činí ideální subjekty pro zkoumání. Většina z nich je jednorázová, ale některé z nich se opakují způsobem, který připomíná otřesy při zemětřesení.

Od počátku výzkumu FRB patří k hlavním podezřelým magnetary. Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem. Když se supernova zhroutí do neutronové hvězdy, síla jejího magnetického pole dramaticky vzroste.

To by vysvětlovalo, proč jsou FRB schopny vydávat extrémní množství energie během pouhého mrknutí oka. „Přesto je také nutné počítat s hranicí intenzity světla, kterou nejnovější pozorování překračuje,“ uvádí vědci ve studii, kterou publikoval časopis the journal Science.

Teleskop, vědci, signál, vesmír
Zdroj: Gontran Isnard / Unsplash

FRB můžeme používat k měření „chybějící“ hmoty mezi galaxiemi

Jasnost FRB 20220610A neodpovídá současným vědeckým modelům, které předpokládají, že záblesky rádiových vln vznikají při nárazu vysokorychlostních částic spojených s erupcemi neutronových hvězd do okolního hvězdného větru. Pozorování také odporuje teoriím, které se týkají způsobu, jakým se světlo šíří mezigalaktickým prostorem.

„Světlo, které se šíří naprostou prázdnotou, se pohybuje rekordní rychlostí. To vše se změní, když jeho vlny procházejí elektromagnetickým polem, přičemž různé vlnové délky světla interagují s polem jemně odlišným způsobem,“ uvádí studie.

„Stejně tak plyn a prach vznášejí se v mezihvězdném a mezigalaktickém vakuu nesou vlastní slabý elektromagnetický ‚bzukot‘, který způsobuje, že se vlnové délky při jejich prozařování zpomalují různou rychlostí.“

Nalezení vzdálených FRB je klíčové k přesnému měření množství chybějící hmoty ve vesmíru, jak dokázal kosmolog Jean-Pierre Macquart. „Macquart ukázal, že čím dále je radiový záblesk, tím více detekuje řídké hmoty; tomuto vztahu se říká Macquartův,“ říká výzkumník Ryan Shannon.

Macquartův vztah platí pro většinu FRB, ale nedá se uplatnit na FRB 20220610A, což znamená, že k pochopení rychlých rádiových signálů jsou zapotřebí další zkoumání. Navzdory svému původu jsou FRB všudypřítomné. Žádná z dosud navržených teorií však nedokáže plně vysvětlit všechny vlastnosti těchto rádiových signálů.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: the journal Science

Total
0
Shares
6 komentářů
    1. Jo, to bude určitě od něho. Jeho signály totiž taky nikdo nechápe… 😂

  1. Obávám se, že si příliš fandíme, že prý známe Vesmír jako své boty. Domnívám se, že co se týče znalostí Vesmíru a světa kolem nás, tak se nacházíme ve znalostním pravěku, že si Vesmír příliš zjednodušujeme.

    1. Kdo říká, že “známe Vesmír jako své boty”? Já nikoho takového nikdy neviděl, naopak se shodujeme, že o něm víme jen velmi málo. Naši pradědečkové si mysleli, že už o fyzice a potažmo Vesmíru vědí vše…pak přišli Einstein a Heisenberg a od té doby víme, že nevíme skoro nic.

  2. já myslela a myslím,že je to poslední varování než nás zničí věřím přírodě a né moc lidem

  3. Asi jako jediný z planety.. Můžu popsat vesmír jeho fungování a vše co se kolem toho týče… Ten signál jsem by já osobně ve svém astrální cestování … Je pouze jediná otázka kterou nevím a to je jak funguje zrcadlení planet

Comments are closed.