Slunce

Zemi hrozí nejhorší sluneční bouře za posledních 165 let, varuje vědec. Mohou způsobit výpadky energetické sítě či satelitů

  • Zemi budou příští rok bombardovat intenzivní sluneční bouře
  • Mohou vyvolat silné poruchy v geomagnetickém poli Země

Na Slunci před několika dny došlo k nejsilnější erupci za posledních 20 let. Vědci však říkají, že jde jen o slabý odvar toho, co náš čeká v příštích měsících.


Nepřehlédněte: Tyhle PINy k platebním kartám lidé používají nejčastěji. Není mezi nimi i ten váš?


Aktivita Slunce narůstá

Počet erupcí se zvyšuje s tím, jak se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je hvězda nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a podle harwardského profesora Jonathana McDowella se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu. „Toto maximum nastane v létě příštího roku, kdy bychom se mohli snadno dočkat extrémních geomagnetických bouří.“

Během „slunečního minima“ v roce 2019 byl počet viditelných slunečních skvrn na povrchu naší životadárné hvězdy fakticky nulový, ale při nadcházejícím maximu by se podle odhadů Střediska pro předpověď vesmírného počasí (NOAA) mohlo na Slunci objevit až 115 skvrn.

Tyto chladnější oblasti na povrchu hvězdy, které se tvoří, když se magnetická pole z hloubi Slunce tlačí na povrch, způsobují erupce a zuřivé výrony koronální hmoty (CME). Podle vědců mohou být nadcházející geomagnetické bouře natolik silné, že na několik týdnů naruší internetové připojení na Zemi a způsobí výpadky elektrické energie či satelitů.

Erupce, Slunce
Zdroj: NASA/SDO

Jiskřící telegrafy a výbuchy po celé Zemi

Jedenáctiletý sluneční cyklus sice zvyšuje celkové záření přicházející ze Slunce na Zemi jen o klamně zanedbatelnou hodnotu 0,1 procenta, ale tento přebytek je velmi koncentrovaný v aktivitě slunečních skvrn. Toto zvýšení na 173 000 terawattů (bilionů wattů) sluneční energie, která nepřetržitě dopadá na naší planetu, prokazatelně narušuje činnost satelitů, rádiovou komunikaci a elektrickou síť, říkají vědci.

Není bez zajímavosti, že skupina slunečních skvrn AR 3664, která před nedávnem způsobila geomagnetickou bouři a oslnivé polární záře, které byly viditelné i v České republice, byla větší než skupina skvrn, která měla na svědomí dosud nejsilnější geomagnetickou bouři v historii lidstva.

V září 1859 Slunce směrem k naší planetě vyvrhlo oblak elektrizovaného plynu, který způsobil, že po celé planetě začaly jiskřit telegrafní linky a ve společnosti nakrátko zavládl chaos. Carringtonova událost je dodnes považována za nejintenzivnější sluneční bouři v historii. A byly to právě rozsáhlé tmavé oblasti velikosti planety s nahromaděnou magnetickou energií zvané sluneční skvrny, které lidstvu s předstihem napovídaly, že ho čeká něco velmi nepříjemného.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Daily Mail, Wionews, Daily Mail

Total
0
Shares
1 komentář
  1. I proto je dobré mít doma větší částku peněz v hotovosti

Comments are closed.