Planeta Země

Země pulzuje každých 26 sekund. Vědci ani po 60 letech netuší, co jev způsobuje

  • Vědci zachytili podezřelý pulz z nitra Země
  • Stále se opakuje. Neví, co to je

Země pulzuje. Vědci přišli s tím, že každých 26 sekund vydává naše planeta podivné seismické signály. Tento záhadný jev zaznamenávají seismometry po celém světě již více než půl století, ale jeho původ zůstává neznámý.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence není nepřítel, je to náš potomek. Posune nás na úroveň bohů, říká expert


Tep Země poprvé popsal v roce 1962 vědec John Oliver z Lamont z Dohertyho geologické observatoře na Kolumbijské univerzitě, když zaznamenal tajemný zvuk vycházející z jižní nebo rovníkové části Atlantického oceánu. Pro tento záhadný pulz se zanedlouho vžilo označení mikroseismismus.

Co je to mikroseismus?

Mikroseismus je slabý seismický signál, který lze zachytit citlivými přístroji. Na rozdíl od zemětřesení, která jsou způsobena náhlým pohybem tektonických desek, jsou mikroseismy obvykle generovány trvalými nebo periodickými zdroji, jako jsou oceánské vlny, vítr nebo lidská činnost. Mikroseismy mohou odhalit informace o struktuře a dynamice zemské kůry a pláště a také o interakci mezi atmosférou, oceánem a pevninou.

Navzdory desítkám let výzkumu však neexistuje shoda v tom, co způsobuje, že Země každých 26 sekund vydává pulz. Někteří vědci se domnívají, že to souvisí s mořskými vlnami, které narážejí na kontinentální šelf v Guinejském zálivu. Tvar a orientace tohoto podmořského útvaru by mohly vytvářet rezonanci, která způsobuje harmonické vibrace v zemské kůře.

„Tato teorie však nevysvětluje, proč je pulz silnější v určitých ročních obdobích nebo proč se v průběhu času nemění navzdory změnám mořské hladiny, vlnobití a klimatu. Někteří vědci navíc pochybují, že by samotné vlny mohly generovat tak silný a konzistentní signál, který lze zachytit na vzdálenost tisíců kilometrů,“ uvádí portál News Science & Nature.

Dalším možným vysvětlením je, že je způsoben sopečnou činností. V Guinejském zálivu se nachází řetězec sopečných ostrovů a podmořských hor, které jsou součástí Kamerunské vulkanické linie.

Jedna z těchto sopek, která se nachází na ostrově Svatého Tomáše a Princova ostrova, se nachází velmi blízko místa, kde pulz vzniká.

Někteří vědci se domnívají, že tato sopka by mohla pravidelně uvolňovat plyn nebo magma a vytvářet tak výkyvy tlaku v zemské kůře, které vedou k seismickým vlnám.

Země
Zdroj: TheDigitalArtist / Pixabay

Tuto hypotézu podporuje skutečnost, že už je znám jeden mikroseismus, který je způsoben sopkou. Jedná se o zvuk, který se objevuje každých 138 sekund a souvisí se sopečnou činností hory Fudži v Japonsku.

„Ne všechny sopky však produkují mikroseismy a ne všechny mikroseismy jsou způsobeny sopkami. Souvislost mezi 26sekundovým pulzem a sopečnou činností vyžaduje další důkazy,“ píše server News Science & Nature. Někteří vědci navíc tvrdí, že sopečná činnost by nevytvářela tak pravidelný a stabilní signál po tak dlouhou dobu.

Záhada trvá

Pulz Země je jedním z fascinujících přírodních jevů, které zpochybňují naše chápání, jak modrá planeta vlastně funguje. Může se jednat o jednoduchý fyzikální proces, který jsme dosud plně nepochopili, nebo může být známkou něčeho složitějšího a hlubšího, co se odehrává přímo pod našima nohama. V každém případě nám připomíná, že je stále co objevovat.

Zdroj náhledové fotografie: sumitsahare / Pixabay, zdroj: News Science & Nature

Total
0
Shares