Green Launch, dělo

Ze Země na oběžnou dráhu za 10 minut? NASA otestovala dělo, které dokáže vystřelit náklad do vesmíru hypersonickou rychlostí

  • Američané testují neuvěřitelnou věc
  • Jde o hypersonické dělo Green Launch

Vědci si už několik let lámou hlavu nad tím, jak na oběžnou dráhu Země vynést levně satelity a různé vědecké přístroje. Nejblíže této myšlence byl až doposud kalifornský startup SpinLaunch se svým katapultem, ale teď se o pozornost hlasitě hlásí neméně fascinující plynové dělo.


Nepřehlédněte: Sen o čistém Applu se rozplynul. Ví o všem, co lidé s iPhonem dělají. U soudu ho čeká hotové peklo


Hypersonické dělo

Společnost Green Launch jde na věc odlišně než slavnější americký startup. K vynášení nákladu nevyužívá obří centrifugu, ale dlouhou hlaveň, která je ve spodní části naplněná směsí vodíku, helia a kyslíku. Když se tyto plyny rozpínají obrovskou rychlostí, vystřelí se projektil k oblakům rychlostí několikanásobně převyšující rychlost zvuku. Zásadní konkurenční výhodou je, že dělo může pálit každých 60 až 90 minut a náklad může být na orbitě již za pouhých 10 minut, pokud hovoříme o těch nejnižších oběžných drahách.

Koncept hypersonického děla jako levného zařízení pro vysílání užitečného nákladu na oběžnou dráhu není žádnou novinkou. Nápad pochází z projektu americké armády HARP (High Altitude Research Project) z šedesátých let minulého století, píše server Interesting Engineering.

Přibližně v době velmi úspěšných a nákladných misí Apollo vytvořilo dělo HARP rekord, když vystřelilo projektil nad stokilometrovou Kármánovu linii, která je mnohými považována za hranici mezi Zemí a vesmírem. Později americká agentura zprovoznila ještě vyspělejší variantu SHARP, kdy písmeno „S“ reprezentovalo ambice programu dosáhnout „super“ velkých výšek.

Vodíkové impulsní odpalovací zařízení – na internetových stránkách americké armády popisované jako vesmírná zbraň, mělo tenkou hlaveň o délce 122 metrů a dokázalo vystřelit projektil rychlostí několikanásobně převyšující rychlost zvuku. V 90. letech překonávalo rekordy, když do vesmíru „vypouštělo užitečné náklady“ rychlostí až 9 Mach.


Nepřehlédněte: NASA testuje neuvěřitelný vesmírný katapult. Podívejte se, jak to vypadá, když k obloze vystřelí satelit


Náklad vydržet přetížení 30 tisíc G!

Dopravovaní malých družic do vesmíru je dobře se rozvíjející byznys a společnost Green Launch o tom samozřejmě ví. Pomocí 16,5 metru dlouhé verze systému SHARP při prvním vertikálním pokusu vypálila projektil až do stratosféry, ale ještě letos by chtěla přestřelit Kármánovu hranici ve výšce 100 km. Podle zástupců americké firmy náklad během cesty na orbitu zažívá obludné přetížení až 30 tisíc G. Jak se zdá, malé odolné satelity ale mohou výstřel vydržet.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Green Launch, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares