iPhone 14

Sen o čistém Applu se rozplynul. Ví o všem, co lidé s iPhonem dělají. U soudu ho čeká hotové peklo

  • Máte telefon iPhone?
  • Špehuje váš na každém kroku!

Apple čelí hromadné žalobě kvůli tomu, že údajně shromažďuje informace o majitelích telefonů iPhone, i když k tomu společnosti nedali výslovný souhlas. Žaloba, podaná ve čtvrtek u kalifornského federálního soudu, přichází jen několik dní poté, co server Gizmodo exkluzivně informoval o zjištění dvou expertů, kteří upozornili na špehování v aplikaci App Store.


Nepřehlédněte: Nový iPhone 14 pod stromeček? To těžko! Kdo neobjednal, Vánoce může pomalu odpískat


Ochrana soukromí je pouze iluzorní

Problému s ochranou soukromí na iPhonech si všimli dva nezávislí výzkumníci bezpečnostní firmy Mysk. Zaznamenali, že katalog App Store odesílá na servery americké technologické společnosti vyčerpávající informace téměř o všem, co uživatel v aplikaci dělá, a to navzdory vypnutí systémové volby „Sdílet analýzu iPhonu“.

Redaktoři Gizmoda experty požádali, aby provedli testy dalších předinstalovaných aplikací včetně Apple Music, Apple TV, Knihy a Akcie. A výsledky jsou šokující. Bylo zjištěno, že nesouhlas uživatelů s odesíláním diagnostických dat nemá na špehování prakticky žádný vliv, stejně jako žádné z dalších funkcí v operačním systému iOS, které mají soukromí uživatelů před podobnými aktivitami chránit.

iPhone
Zdroj: Shiwa Id / Unsplash

Žaloba Apple obviňuje z porušení kalifornského zákona o ochraně soukromí spotřebitelů z roku 2018 (CCPA). „Ochrana soukromí je jedním z hlavních témat, kterými se společnost Apple snaží odlišit své produkty od konkurence,“ uvedl v dokumentu advokát Elliot Libman. „Záruky společnosti Apple týkající se ochrany soukromí jsou však zcela iluzorní. Prostřednictvím nezákonných aktivit v oblasti sledování a shromažďování dat zná Apple i ty nejintimnější a potenciálně trapné aspekty používání aplikací uživateli – bez ohledu na to, zda přijmou iluzorní nabídku, že tyto aktivity zůstanou soukromé,“ stojí v žalobě.

iPhone odesílá data

Testy společnosti Mysk v obchodě App Store odhalily, že Apple zaznamenává dotyky prstu na obrazovce iPhonu společně s dalšími informacemi, jako jsou sériové číslo iPhonu a jeho model, rozlišení displeje, nastavení regionu a jazyka, či typ internetového připojení (mobilní síť/Wi-Fi). Když se výzkumníci podívali na další předinstalované aplikace, zjistili, že mnohé se chovají podobně.

Wikileaks
Zdroj: Newhall / Unsplash

Zatímco aplikace Zdraví a Peněženka analytické údaje neshromažďovaly, Apple Music, Apple TV, Knihy, iTunes a Akcie ano. Například aplikace Akcie odesílá do Cupertina komplexní data včetně seznamu zakoupených akcií i názvů akcií, o které měl uživatel zájem a přesného času, kdy si je prohlížel. Na servery Applu putuje také výpis všech zpravodajských článků, které si majitel iPhonu v dané aplikaci přečetl.

Největší skandál Applu?

Apple je pod zvýšenou kontrolou kvůli svým praktikám v oblasti ochrany soukromí, protože expanduje do oblasti digitální reklamy. Nedávno zavedl reklamy v App Storu a inzerci plánuje údajně zahrnout i do služby Apple TV. Ačkoli firemní kodex společnosti konstatuje, že „soukromí je lidské právo“, teprve až čas ukáže, nakolik je výrobce iPhonů ochoten toto právo pošlapat jen kvůli rozvoji svého podnikání.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Gizmodo

Total
0
Shares