Subrobitální katapult SpinLaunch

NASA testuje neuvěřitelný vesmírný katapult. Podívejte se, jak to vypadá, když k obloze vystřelí satelit

  • V USA vznikla obří centrifuga, která bude vystřelovat satelity na orbit
  • Mrkněte, jak hypersonický vesmírný katapult funguje v praxi

Vědci si už několik let lámou hlavu nad tím, jak na oběžnou dráhu Země vynést levně a bezemisně satelity a různé vědecké přístroje. Nejblíže této myšlence je zatím kalifornský startup SpinLaunch, který vytvořil úchvatný vesmírný katapult, pomocí kterého je možné dopravovat satelity na oběžnou dráhu za zlomek ceny.


Nepřehlédněte: EU si došlápla na Apple. iPhony a starší telefony budou muset mít jednotnou nabíječku. Od kdy a jakou?


SpinLaunch vyvíjí vesmírný prak

Americký startup SpinLaunch, jehož cílem je vnést svěží vítr do odvětví vypouštění satelitů tím, že náklad do vesmíru katapultuje s minimem raketového paliva, právě prošel dalším náročným testem. Společnost do vzduchu vystřelila náklad NASA a poté jej vyzvedla a zkontrolovala jeho obsah, aby zjistila, v jakém se nachází stavu po roztočení v suborbitálním urychlovači, kde přetížení dosahuje 10 000 g.

V pořadí již desátý úspěšný start se uskutečnil 27. září v poušti v Novém Mexiku. Znovu jako součást kampaně, jejímž cílem je zjistit, zda by vědecký náklad a družice mohly přežít vysoké přetížení v největší centrifuze na světě.

Hypersonický katapult pro NASA

Během posledního testu vesmírný prak katapultoval do vesmíru také zařízení od Airbusu, Cornell University a známého výrobce satelitů Outpost. Více informací o poslední zkoušce už bohužel společnost SpinLaunch nezveřejnila. Později akorát ještě dodala, že poslední let měl podobnou trajektorii jako ty předchozí a náklad byl vynesen zhruba do výšky 9 150 metrů.

Schopnosti suborbitálního akcelerátoru A-33 jsou skutečně působivé s přihlédnutím k tomu, že pracuje pouze na část svého výkonu. Navíc je jen jakousi předzvěstí budoucnosti. SpinLaunch má totiž v úmyslu postavit bezemisní kosmodrom třikrát takové velikosti a očekává od něj, že bude schopen satelity do horní atmosféry vystřelovat rychlostí až 8 000 km/h.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem SpinLaunch, zdroj: IE

Total
0
Shares