Nabíječka, USB-C, kabel

EU si došlápla na Apple. iPhony a starší telefony budou muset mít jednotnou nabíječku. Od kdy a jakou?

  • Europoslanci se konečně rozhoupali
  • Jiné než USB-C nabíječky skončí

Evropská unie si posvítí na iPhony a levné androidy. Jejich konektory skončí. Za dva roky už nebude v EU možné prodávat mobilní zařízení s jiným konektorem než USB-C. Europoslanci schválili finální nařízení, informuje server CNET.


Nepřehlédněte: Apple má Číny plné zuby. Výrobu nového iPhonu 14 přesouváme do Indie, ohlásila firma


Jiné než USB-C nabíječky končí, rozhodla EU

Evropský parlament (EP) v úterý schválil zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony, tablety a další přenosná zařízení v EU. Je to až k nevíře, ale stalo se tak po více než deseti letech jednání. Velké části zákazníků to však může být jedno, povolený konektor už dávno používají.

Změny však čekají na majitele výrobků Applu a levných smartphonů s operačním systémem Android. Právě ty od roku 2024 musí využívat výhradně „oboustranný“ standard USB-C. Výjimku zatím dostaly přenosné počítače (notebooky), kterých se sjednocení napájecích konektorů týká až od konce roku 2026.

Co udělá Apple?

Apple zatím v drtivé většině používá vlastní konektor Lightning, i když některé jeho iPady už také mají USB-C. V budoucnu, pokud bude chtít telefony prodávat i v rámci EU, se svého portu bude muset vzdát. Je však otázkou, co nakonec udělá.

Ve hře je možnost, že konektor z telefonu úplně odstraní a jedinou možností zůstane bezdrátové nabíjení. Firma už delší dobu používá magnetické konektory MagSafe, tak může přejít jen na ně. V každém případě se uživatelé chytrých mobilů Apple, a že jich v Evropské unii je požehnaně, musí připravit na změnu.

„Dnes je velký den. Pro spotřebitele, a také velký den pro naše životní prostředí,“ prohlásil maltský europoslanec Alex Saliba, který se podílel na formování konečného znění normy. Podle eurokomisařky Margrethe Vestagerové sjednocení napájecího konektoru povede k úspoře až 1000 tun elektronického odpadu ročně.

Zdroj náhledové fotografie: tomekwalecki / Pixabay, zdroj: Reuters, Cnet

Total
0
Shares