HarmonyOS

Zde je důvod, proč Huawei Harmony OS stále podporuje aplikace pro Android

  • Na novém systému Harmony OS lze spouštět aplikace napsané pro Android
  • Šéf Huawei Eric Xu nyní vysvětlil důvody, proč tomu tak je

Smartphony Huawei historicky využívají operační systém Android, ale budoucnost bude jiná. Firma už delší čas vyvíjí vlastní operační systém Harmony OS, protože kvůli embargu ze strany americké administrativy nemůže používat některé technologie. V Huawei si uvědomili, že než se trápit s osekaným Androidem bez Google služeb, bude lepší spoléhat na svůj vlastní ekosystém.


Psali jsme: Harmony OS na telefonech Huawei v Česku letos nebude


Harmony OS nahradí americký Android

Aktuálně Huawei představil Harmony OS, který je určený právě pro smartphony a veřejné testování. Respektive, (čínští) uživatelé mohou poměrně snadno získat přístup k aktualizaci a výrobci pomoci systém testovat. Majitelé smartphonů Huawei mimo Čínu mají smůlu. S testingem se nepočítá a na Harmony OS si v Evropě ještě dlouho počkáme. České zastoupení Huawei nám ve čtvrtek potvrdilo, že aktualizaci žádný ze starších telefonů Huawei prodávaných v České republice letos nedostane.

Středeční tisková konference Huawei byla vyčerpávající, nepřinesla však některé zásadní odpovědi. Jedna z nejdůležitějších nezodpověděných otázek zněla: když je tedy Harmony OS zcela nový operační systém, jak je možné, že umožňuje spouštět aplikace pro Android?

V průběhu uplynulých měsíců Huawei čelil hněd několika obviněním, že Harmony OS je vlastně jen téměř přesná kopie systému Android 10. Firma vše rezolutně popírala, ale uspokojivou odpověď novinářům nedala.

Harmony OS
Chytrý telefon Huawei s Harmony OS | foto: vlastní

Jasno do celé věc vnesl nyní rotující předseda Huawei Eric Xu, který uvedl: „Za účelem ochrany digitálních aktiv (aplikací a služeb) stávajících majitelů mobilních telefonů a tabletů Huawei (určených pro EMUI založené na Androidu), podporuje Harmony 2.0 existující aplikace pro Android na některých zařízeních s tímto operačním systémem.“


Psali jsme: Huawei Watch 3: Harmony OS, eSIM, měření teploty a třídenní výdrž


Až přijde vhodný čas, podpora Android aplikací z Harmony OS zmizí

Ve zkratce: v současné době existuje několik vývojových verzí Harmony OS, z nichž některé nadále umožňují spouštění aplikací a služeb pro Android. Jakmile bude ekosystém Harmony OS dostatečně bohatý na služby a aplikace, Huawei z těchto variant odstraní veškerý kód související s AOSP (Androidu) a uživatelům nabídne už jen „čistý“ ekosystém Harmony OS.

Huawei tedy nechce, aby uživatelé po updatu na Harmony OS přišli o přístup ke svým oblíbeným aplikacím a službám. Až se objeví jejich alternativy (nebo verze) pro Harmony OS, dalšímu fungování těchto aplikací/služeb zamezí.  To, že aplikace z Androidu na Harmony OS fungují, není tedy náhoda, ale účel.

Total
1
Shares