USA

Huawei se zlobí na novou vládu USA, nečekaně zpřísnila sankce

  • USA dále utahují šouby, nová omezení se týkají 5G technologií
  • Huawei se situace nelíbí a označuje USA za nespolehlivý stát

Vztahy mezi Spojenými státy a Čínou se propadly na bod mrazu. Washington viní Peking z potlačování lidských práv, nelidského zacházení s menšinou Ujgurů nebo technologické špionáže a krádeže duševního vlastnictví.


Psali jsme: iPhone 12 je nejlepší mobil na světě, řekl šéf Huawei


Huawei přišel téměř o všechno

Soupeření mezi oběma velmocemi nejvíc odskákala společnost Huawei, která byla zařazena na černou listinu, což jí zkomplikovalo přístup k součástkám nabízeným americkými firmami. A nejen to! Huawei musel přestat spolupracovat i s proslulým gigantem ze Silicon Valley – Googlem.

Pro firmu i její uživatele to znamená nemožnost používat Play Store a tedy i aplikace jako Gmail, Mapy, Chrome nebo YouTube. Zařazení Huawei na blacklist se soustředí i na jakékoliv technologie související s 5G.

V Huawei doufali, že s nástupem nového amerického prezidenta Joe Bidena se situace zlepší. Opak je ale pravdou. Nová administrativa pokračuje v utahování opasků. List New York Times upozorňuje na skutečnost, že problémům nyní čelí americké společnosti, které dříve obdržely speciální licenci pro obchodování s Huawei v oblasti 5G.

S příchodem Bidena se nic nezměnilo

Nová vláda výjimku omezila a zakázala prodej těch komponent, které mohou být použity pro fungování nebo podporu 5G zařízení. Jedná se například o antény, baterie a další komponenty. Huawei se celá věc pochopitelně nelíbí a firma se již nechala slyšet, že Spojené státy nejsou zemí, které se dá věřit.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian pak znovu poukázal na to, že chováním vlády USA ztrácí obě strany. Huawei potřebuje komponenty a americké firmy zase přicházejí o velkého odběratele, a tedy o obrovské peníze.

Wiliam Reinsch z Centra pro strategické a mezinárodní studie uvedl: „Z jisté perspektivy jde o očištění a napravení chyb bývalé administrativy.“ Poukazuje přitom na to, že jakkoli byla předchozí Trumpova vláda k Huawei tvrdá, přesto dovolila, byť v omezené míře, obchod amerických podniků a Huawei v oblasti 5G sítí.

Zdroj náhledové fotografie: Raúl Nájera / Unsplash

Total
0
Shares