Kalina, laser

Zásadní průlom: Čínské laserové dělo nepotřebuje náboje a může střílet donekonečna

  • Čína dosáhla dalšího úspěchu v oblasti laserové technologie
  • Její vědci přišli na to, jak uhladit výkonný laserový kanón

Čínští vědci hlásí, že v technologii vysokoenergetických laserů dosáhli zásadního pokroku. Článek o revoluční technologii chlazení publikovali v časopise Acta Optica Sinica, píše deník South China Morning Post (SCMP).


Nepřehlédněte: Reddit dostal v Rusku pokutu za pravdu. Dle Kremlu šíří dezinformace o válce na Ukrajině


Výkonný chladící systém

Ze zprávy vyplývá, že díky novému chladicímu systému mohou nyní čínské lasery pracovat nekonečně dlouho, protože je z nich účinně odváděno nahromaděné odpadní teplo. Tento průlom podle expertů umožní, aby laserové zbraně měly delší dostřel a byly výkonnější, než jejich současné protějšky.

Laserová technologie existuje již desítky let, ale vysokoenergetické paprsky generují extrémní množství zbytkového tepla, což brání masovému rozšíření těchto zbraňových systémů. Nový objev, který učinili vědci z Národní univerzity obranných technologií v provincii Hunan, však může situaci rychle změnit.

Vyspělá laserová technologie

Bývalý britský vojenský činitel Steve Weaver k těmto zprávám na Twitteru poznamenal, že pokud je to pravda, Čína předběhla Spojené státy. „Pokud čínští vědci překonali problémy se zahříváním a deformací, jak tvrdí, je to vzhledem k neúspěchům USA velký průlom,“ napsal. 

Spojené státy v minulosti dosáhly několika významných průlomů v oblasti vysokoenergetických laserů, včetně laseru amerického námořnictva (NACL), pokročilého laseru pro střední infračervené pásmo (MIRACL) a taktického laseru (THEL). Přesto byly tyto projekty zrušeny nebo zakonzervovány.

Jak vysvětluje deník SCMP, skutečný důvod, proč byly uloženy k ledu, může spočívat v jejich relativně nízké ničivé síle. „Tyto zbraně možná měly omezený dostřel, který činil pouze několik kilometrů, a to právě kvůli nedostatečnému chlazení,“ uvádí čínští experti.

Laserová děla se mohou stát alternativou k tradičním raketovým systémům, protože nepotřebují munici, a pokud nabídnou dostatečný výkon, mohla by být použita k sestřelování satelitů, jako jsou například ty, které tvoří internetový systém Starlink Elona Muska.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism, Interesting Engineering, SCMP

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Proboha proč by měli střílet zrovna na civilní satelity od Muska ?

    1. Co třeba kvůli navádění přes GPS na nepřátelské pozice???

      1. Vy už jste fakt z těch nesmyslů co píšou na seznamu úplně mimo. Podle vás už snad neexistuji GPS,Glonass,Galileo satelity které poskytují polohovací systém, místo toho budeme sestřelovat satelity, které jen ty informace z GPS satelitu apod. využívají. Špionážní družice asi taky neexistují… já to tady vzdávám, přeji všem hodně zdaru a trochu toho selského rozumu…

Comments are closed.