Mars

Zásadní objev: NASA se na Marsu podařilo vyrobit kyslík. Psovi stačí na 10 hodin dýchaní

  • Lidstvo se možná stane se meziplanetárním druhem
  • Zařízení MOXIE dokáže na Marsu vyrábět kyslík

Americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo něco, co navždy změní budoucnost lidstva. Rover Perseverance totiž na Marsu znovu vyrobil kyslík.


Nepřehlédněte: Zlobí vás Wi-Fi? Držte svůj router dál od těchto sedmi věcí ve vaší domácnosti a zlepší se to


NASA má přístroj, který dokáže vytvořit kyslík

Zařízení o velikosti mikrovlnné trouby nazvané MOXIE, neboli Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment, se nachází na vozítku Perseverance.

Experiment odstartoval před více než dvěma lety, několik měsíců poté, co rover přistál na Marsu. Od té doby aparát MOXIE vyprodukoval 122 gramů kyslíku, což se podle NASA rovná množství, které malý pes vydýchá za 10 hodin.

A jak se kyslík na Marsu vlastně vytváří? Přístroj funguje tak, že štěpí oxid uhličitý, který je odebírán z atmosféry na Marsu, na kyslík a uhlík. Aby však došlo k úspěšnému rozštěpení oxidu uhličitého, je zapotřebí dosáhnout velmi vysokých teplot.

MOXIE oxid uhličitý zahřeje zhruba na 800 stupňů Celsia a stlačí tak, že se rozpadne pouze na ionty kyslíku a oxidu uhelnatého. Kyslíkové ionty se pak izolují a rekombinují a vytváří tak dýchatelný kyslík.

Při své největší účinnosti dokázalo zařízení MOXIE vyrobit 12 gramů kyslíku za hodinu při čistotě 98 % nebo vyšší. Při šestnáctém a posledním spuštění minulý týden aparát vytvořil 9,8 gramu kyslíku.

NASA, MOXIE
Zdroj: NASA

MOXIE má velikost mikrovlnné trouby

„Vývoj technologií, které nám umožní využívat zdroje na Měsíci a Marsu, je zásadní pro vybudování dlouhodobé lunární přítomnosti, vytvoření robustní měsíční ekonomiky a umožní nám podpořit počáteční kampaň lidského průzkumu Marsu,“ uvádí NASA.

„Tím, že jsme tuto technologii vyzkoušeli v reálných podmínkách, jsme se přiblížili k budoucnosti, kdy budou astronauti na rudé planetě žít,“ říká vědkyně NASA Trudy Kortesová. Kromě udržení života na Marsu může systém produkující kyslík sloužit i jako zdroj raketového paliva pro astronauty pro jejich zpáteční cestu domů.

Zdroj náhledové fotografie: Baggeb / Pixabay, zdroj: CNN, Metro

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ok, ale co ten Oxid uhelnatý? Ten přeměníte na něco neškodného jak?

Comments are closed.