Elektromobily vs solár

Zapomeňte na elektromobily! Teď frčí solár, avizuje sebevědomý Lightyear

  • Jsou elektromobily budoucností dopravy?
  • Nizozemská automobilka Lightyear si to nemyslí

Elektromobily jsou vnímány jako dopravní prostředek budoucnosti. Na papíře jsou skvělé, ekologické a úsporné. Praxe ovšem už tak veselá a jednoznačná není.

Elektromobily ano, či ne?

Jejich výroba rozhodně není „zelená“, jak se rádo a často mylně zdůrazňuje, baterie jsou plné toxických látek stejně jako těžkých kovů, infrastruktura (dobíjecí stanice) je zvláště na periferiích spíše sci-fi a dojezd také není žádná sláva.


Nepřehlédněte: Kapitální úlovek na Mapách Google: podívejte se, kde odpočívá německá bitevní loď Bismarck, máme souřadnice


Elektromobil
Ilustrační / Chuttersnap / Unsplash

Nenechte se mýlit, nejde o žádný „hejt“. To jsou prostá fakta. Těmi se nesnažím nic a nikoho podkopat, ale tak to prostě je.. Když do toho navíc připočtete Green Deal, který díky situaci na Ukrajině a utahování koutků Ruskem pozbývá významu…

Solární Lightyear One

Nicméně, obraťme list. Lightyear, relativně mladý startup, se pokusí o nemožné a už v příštím roce prý představí vůz poháněný solární energií, informuje TechCrunch.


Nenechte si ujít: Šílený vynálezce strčil Muskovu firmu SpaceX do kapsy. Postavil raketu, která umí sama přistát


Lightyear O / Zdroj: Lightyear, oficiální promo
Lightyear O / Zdroj: Lightyear, oficiální promo

Holandská automobilka právě získala další finanční injekci a je připravena celý projekt dotáhnout – jak avizuje – do zdárného konce. Automobil Lightyear O (taktéž Lightyear One) půjde do výroby letos na podzim.

Stran zásadnějších detailů se neví téměř nic. Podnik však tvrdí, že se mu podařilo najít způsob jak využití slunečního záření maximálně zefektivnit. A odhadovaná cena? Kupci si mají nachystat minimálně 250 tisíc euro.

Zdroj náhledové fotografie: Ben Shanks / Unsplash

Total
0
Shares