Ostrov

Záhadné otřesy v Dánsku zaskočily i špičkové odborníky. Lidé si stěžovali na tlak v uších

  • Záhadné otřesy, jejichž původ je neznámý
  • Dánsko o víkendu zažilo záhadné chvění

Série několika drobných otřesů, které byly v sobotu zaznamenány na dánském ostrově Bornholm, zmátla tamní vědce. Podle nich byly způsobeny akustickými tlakovými vlnami z neznámého zdroje. Podivné události rozrušily i místní obyvatele, píše server The Associated Press.


Nepřehlédněte: Jak ulevit očím při dlouhé práci na počítači? Přinášíme pět užitečných tipů


Dánský ostrov zasáhly podivné otřesy

Zpočátku se předpokládalo, že otřesy způsobilo zemětřesení. Pak seismologové přišli s teorií, že pocházejí z řízených výbuchů v Polsku. Jenže ani to se stoprocentně nepotvrdilo. „Seismologové mohou ohlásit, že je nepravděpodobné, aby otřesy pocházely z řízeného výbuchu v Polsku, který se uskutečnil krátce před prvními zprávami o otřesech na Bornholmu.“

Geologická služba Dánska a Grónska (GEUS), nezávislá výzkumná a poradní instituce v rámci dánského ministerstva pro klima, energetiku a veřejné služby, napsala, že otřesy „nebyly způsobeny zemětřesením, ale tlakovými vlnami z událostí v atmosféře“. Pocházejí však z „neznámého zdroje“.

GEUS uvedl, že obdržel více než šest desítek hlášení od obyvatel Bornholmu, které rozrušily otřesy podobné zemětřesení. Lidé jev popisovali jako hluboké dunění, chvění a chrastění. Stěžovali si, že se jim měnil tlak v uších. Nikdo naštěstí nebyl vážně zraněn.

Ostrov
Zdroj: Elisabetta_Miele / Pixabay

Lidé si stěžovali na tlak v uších

Dánská média píšou, že otřesy byly natolik silné, že ve zdi jednoho z domů způsobily prasklinu. Geologická služba Dánska a Grónska má na ostrově dva seismografy, které nepřetržitě sbírají data. Její představitelé prozradili, že naměřili seismické otřesy o síle 2,3 stupně.

Bornholm, kde žije téměř 40 000 lidí, je skalnatý ostrov v Baltském moři, jižně od Švédska, severovýchodně od Německa a severně od Polska, zakončuje The Associated Press.

Zdroj náhledové fotografie: PIRO4D / Pixabay, zdroj: AP

Total
0
Shares
3 komentářů

Comments are closed.