žena, brýle

Jak ulevit očím při dlouhé práci na počítači? Přinášíme pět užitečných tipů

  • Unavený zrak z monitoru?
  • Pět tipů, jak očím ulevit

Někteří se bez něj doma neobejdou ani na jediný den, jiní mají problém i s jeho pouhým spuštěním. Ale ať už je počítač pro vás přítelem nejvěrnějším, nebo jej pokládáte pouze za nutné zlo, je třeba si uvědomit, že celodenní zírání do monitoru oči velmi namáhá.


Nepřehlédněte: Tohle bude lidi bolet. Poplatek za televizi a rozhlas budou platit i majitelé telefonů


Stále na počítači?

Zatěžované oči trpí slzením, zarudnutím, pálením či únavou. Pro oči je obecně dobré, když se střídá čas strávený pohledem nablízko a do dálky. Doporučuje se tedy využívat metodu 20-20-20, tedy po každých dvaceti minutách strávených pohledem nablízko se alespoň na dvacet vteřin dívat na věc vzdálenou dvacet metrů. Tím se očím uleví a odpočinou si.

„Toto cvičení zbaví vaše oči únavy a lze ho snadno zařadit do každodenní rutiny,“ uvedla pro server Mirror Online optometristka Nimmi Mistryová. Odbornice však zároveň varuje, že některým lidem to nemusí stačit a doporučuje proto další cvičení.

„Položte si dlaně na oči, aniž byste na ně tlačili. Držte si konečky prstů nad čelem, snažte se nepropouštět světlo a chvíli zhluboka dýchejte. Ujistěte se, že máte čisté ruce.“

I třetí cvičení uleví očím při práci s PC. Chcete-li si ho vyzkoušet, sedněte si, mějte záda rovně a hlavu držte vzpřímenou. Aniž byste hýbali hlavou, podívejte se doprava, pak pomalu přesuňte pohled ke stropu, pak doleva a nakonec dolů. Zopakujte deset takových kroužků ve směru a proti směru hodinových ručiček.

Muž, brýle
Zdroj: Alan Navarro / Unsplash

Pět tipů, jak očím ulevit

Poslední technikou je masáž očí. „Zhasněte všechna světla v místnosti a zavřete oči. Pak jemně přitiskněte konečky prstů na zavřená horní víčka a několik vteřin provádějte krouživé pohyby. Toto cvičení opakujte pětkrát nebo vícekrát. Lidé by se však měli vyvarovat tření očí, abyste si do nich nezanesli bakterie.

„Dlouhodobé zírání do obrazovky při práci znamená, že méně mrkáme. Mrkání udržuje naše oči hydratované, takže nezapomínejte mrkat,“ radí Mistryová. Pokud máte problémy se suchýma očima, pořiďte si oční kapky, takzvané umělé slzy, která od nepříjemných pocitů uleví.

Zdroj náhledové fotografie: Javier Sierra / Unsplash, zdroj: Mirror

Total
0
Shares