NASA Curiosity

Záhada na Marsu: Opravdu rover NASA Curiosity objevil zkamenělou knihu starou tisíce let?

  • Zkamenělá kniha na Marsu?
  • Vyfotila ji kamera roveru Curiosity

Na planetě Mars byla objevena skála, která vypadá jako otevřená kniha s otočenou stránkou uprostřed, která zamrzla v čase. Vzácný geologický útvar vyfotografoval aparát Mars Hand Lens Imager, který je součástí marsovského vozítka NASA Curiosity.


Nepřehlédněte: Tohle bude lidi bolet. Poplatek za televizi a rozhlas budou platit i majitelé telefonů


Curiosity objevil zkamenělou knihu

Ještě působivější než zjištění, že marťané jsou možná bibliofilové, je to, že tato „kniha“ má průměr pouhých 2,5 centimetru, což naznačuje, že mimozemšťané mají také vynikající zrak nebo jsou sami docela drobní. O žádnou záhadu však nejde.

„Kameny neobvyklých tvarů jsou na Marsu běžné,“ uvádí zástupci NASA. „Podivně tvarované kameny jsou tvořeny minerály, které po sobě zanechala dávná voda. Tyto minerály byly kdysi pohřbeny pod měkčími sedimenty, ale miliardy let eroze způsobené větrem odnesly vše ostatní.“

Oficiální účet roveru Curiosity snímek na sociálních sítích komentoval takto: „Právě si trochu čtu. Můj tým si myslí, že tento unikátně tvarovaný oblázek připomíná otevřenou knihu, jejíž stránky vlají ve větru.“

NASA, kniha, Mars
Zdroj: NASA

NASA hledá na Marsu známky života

Marsovské vozítko NASA Curiosity je mobilní laboratoř o velikosti menšího osobního automobilu, která úspěšně přistála na Marsu v srpnu 2012. Je součástí mise NASA Mars Science Laboratory (MSL), jejímž cílem je prozkoumat kráter Gale a analyzovat jeho klima, geologii a možnosti minulého i současného osídlení.

Curiosity, vybavený nejmodernějšími vědeckými přístroji, včetně kamer, spektrometrů a senzorů, provádí experimenty a sbírá data, která mají vědcům pomoci pochopit historii a vývoj planety Mars. Mezi nejvýznamnější objevy roveru patří důkazy o dávných říčních korytech a přítomnosti organických molekul, které naznačují možnost, že na Marsu kdysi existoval mikrobiální život.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: scitechdaily, NASA

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Fantazie autora článku nezná mezí. Moc knih asi ve skutečnosti neviděl. To je jako tvrdit o tomto přírodním artefaktů, že to je vlastně držák na elektrické kabely.to je ale senzace, že.

Comments are closed.