Cestovatel v čase, budoucnost

Záhada 400 let starého obrazu: Detail na chlapcově botě vás přesvědčí o cestování v čase

  • Další údajný důkaz o cestování časem?
  • Na 400 let starém obrazu jsou prý boty od Nike

Žijí mezi námi cestovatelé v čase? Je to možné. Portrét ze sedmnáctého století, který visí v Národní galerii v Londýně, přivedl příznivce historie a umění do rozpaků. Lidé si totiž na plátně všimli něčeho mimořádně znepokojivého – tenisek značky Nike, které má na sobě teprve osmiletý chlapec.


Nepřehlédněte: Fenomenální Webbův teleskop: Na blízké exoplanetě našel molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy


400 let starý obraz

Obraz se jmenuje „Portrét Fredericka Sluyskena“ a namaloval ho nizozemský malíř Ferdinand Bol. Umělecké dílo, které vzbudilo pozornost lidí po celém světě, je vystaveno v Národní galerii v Londýně.

Podle serveru LADbible zobrazuje malého chlapce oblečeného do tmavého kabátku s pláštěm, bílé volánkové košile s nařasenými rukávy a černých bot, který drží sklenici s vínem a rukou se opírá o stůl s citrony.

Na obraze je také vyobrazena židle, na které je položen jeho klobouk. Mnohem zajímavější jsou však chlapcovi boty, které připomínají pár moderních tenisek Nike s nezaměnitelnou fajfkou. Ačkoli byla tato populární americká značka založena teprve v roce 1964, portrét tvrdí opak.

Obraz překvapil i 57letou Fionu Foskettovou, která galerii navštívila s dcerou Holly. Když ženy spatřily chlapcovy boty, zůstaly v němém úžasu. „Počkej, má na sobě tenisky Nike?“ zeptala se Fiona nechápavě dcery. „Když se podívám na jeho věk, musel dostat do rukou první pár tenisek Nike, které kdy byly vyrobeny. Nebo je to opravdový cestovatel časem?“ dodala překvapeně.

Představa, že v 17. století žil chlapec, který nosil tenisky značky Nike, je opravdu bizarní. S tím souhlasí i mluvčí galerie, který se o tom, jaký obraz vyvolal rozruch, doslechl na internetu.

„Naše výzva návštěvníkům, aby se zblízka podívali na boty osmiletého chlapce na portrétu a zjistili, zda v nich nepoznají nějaký ‚modernější‘ detail, vzbudil velkou pozornost,“ řekl pro server Daily Star. „Máme radost, že se obraz stal takovým hitem.“

Portrait of a Boy, Ferdinand Bol
Zdroj: National Gallery / Wikimedia Commons (volné dílo)

1500 let stará mumie

Podobný rozruch jako tenisky Nike na obraze starém 400 let vzbudila mumie turkické švadleny. V roce 2016 byly v mongolské jeskyni hluboko v pohoří Altaj nalezeny mumifikované ostatky ženy. Jeskyně se nacházela v nadmořské výšce kolem 2 800 metrů a ostatky tak zůstaly velmi dobře zachovalé.

Společně s mumií se na místě našla také železná konvice, hliněná váza a miska. Debatu na internetu však nevyvolalo tělo, oblečení ani další předměty – byly to velmi povědomé boty. Mnozí si rychle všimli, že vypadají jako klasické bílé tenisky Adidas s červenými nebo černými pruhy.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: IrishMirror, Daily Star

Total
0
Shares
6 komentářů
  1. Jde pouze o tvar boty, kde prosvítá bílá fusekle. Zase motačka, jak prase, aby se článek četl

Comments are closed.