iPhone

Záchrana jako z akčního filmu. iPhone přes satelit přivolal pomoc lidem, kteří se s autem zřítili do kaňonu

  • iPhone 14 mimo jiné láká i na satelitní SOS volání
  • Nová služba už zachránila několik životů

Nouzové satelitní volání je uživatelům iPhonu 14 k dispozici teprve měsíc, ale už od samého začátku tato funkce dokazuje, jak moc je užitečná. V průběhu posledních dvou týdnů zachránila život hned několika lidem. Vzpomeňme na zálesáka, který se ztratil v odlehlé oblasti na Aljašce, kde nebyl mobilní signál, nebo příběh dvojice mužů, kteří havarovali a s autem se zřítili do sto metrů hlubokého kaňonu.


Nepřehlédněte: Vybíjí se vám telefon rychleji než je zdrávo? Tyto aplikace vysávají baterie jako upír, hned je smažte!


iPhone není jen telefon a modla všech jablíčkářů. Je to symbol popkultury a v posledních týdnech i anděl strážný, který se vejde do kabelky nebo kapsy u kalhot. Velkou novinkou všech nových iPhonů 14 je možnost satelitní komunikace. Jde o volání, které namísto sítí operátora putují satelitní sítí. Využijete ho, když se ocitnete v nesnázích na místě, kde není signál.

iPhone zachraňuje životy

Aplikace v mobilu uživatele navede k navázání spojení a poradí mu, jak iPhone namířit k satelitu, se kterým se může spojit. Neméně užitečná je však i funkce, která rozpozná autonehodu a kontaktuje tísňovou linku. Obě tyto technologické vymoženosti nyní zachránily život dvěma lidem, kteří cestovali autem po dálnici nedaleko Los Angeles, ale řidič nezvládl řízení a oba se s autem zřítili do hluboké strže.

iPhone 14 jednoho z mužů naštěstí nehodu detekoval a kontaktoval linku 112. V odlehlých místech ale obvykle nebývá mobilní signál, a tady do hry právě vstupuje nouzové SOS volání přes satelit: poté, co iPhone 14 zaregistroval nehodu, se aktivovala funkce satelitního připojení a oběti automaticky spojila se záchranáři.

Dočkáme se satelitního volání i v Česku?

iPhone na centrálu odeslal přesné údaje o zeměpisné šířce a délce, tedy GPS souřadnice, a na místo byli vysláni záchranáři a záchranné týmy. Pomocí vrtulníku se záchranářům nakonec podařilo vyzvednout vyčerpané oběti autonehody a dopravit je do místní nemocnice.

Ještě donedávna mohli nouzový systém SMS hovorů z iPhonů přes satelit využívat jen uživatelé za velkou louží. Pomalu se ale blýská na lepší časy. V úterý Apple oznámil rozšíření této funkce také do několika evropských zemí. Ke Spojeným státům a Kanadě se nově přidává Velká Británie, Irsko, Německo a Francie. Doufejme, že v budoucnu nezůstane ochuzena ani Česká Republika a Slovensko.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: AppleInsider

Total
0
Shares