Počítač, malware, Windows

Z Windows po 28 letech zmizí základní funkce. Nahradí ji placený program

  • Ze systému Windows zmizí populární WordPad
  • Microsoft chce, aby lidé přešli na placený Word

Zapalte svíčku, dalšímu oblíbenému programu ze systému Windows zvoní umíráček. S budoucí aktualizací systému mizí populární aplikace WordPad, protože již není aktivně vyvíjena, uvedl Microsoft.


Nepřehlédněte: NASA přepíše historii. Na Mars vyšle obrovské elektrické letadlo poháněné solární energií


WordPad po 28 letech končí

Americká technologická společnost Microsoft oznámila, že s budoucí aktualizací systému Windows zruší aplikaci WordPad, ačkoli přesné načasování této změny neupřesnila. Program je možné ve Windows používat pro základní editaci textu již od roku 1995. Teď se po něm zapráší a zůstane jen ve vzpomínkách.

WordPad po dlouhou dobu představoval základní aplikaci pro úpravu textu, která umožňuje vytvářet a upravovat dokumenty s formátovaným textem a zahrnovat do nich obrázky a odkazy na jiné soubory. „WordPad již není aktualizován a bude odstraněn v některé z budoucích verzí systému Windows,“ tvrdí Microsoft na svých webových stránkách.

„Pro bohaté textové dokumenty, jako jsou formáty .doc a .rtf, doporučujeme aplikaci Microsoft Word a pro běžné textové dokumenty, jako je .txt, Poznámkový blok (Notepad).“

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

Z další verze Windows program zmizí

Oznámení o ukončení používání aplikace WordPad není náhodné. Microsoft s tím ostatně začal už v únoru 2020, kdy vydal Windows 10 Insider Build 19551, který z této kdysi důležité součásti systému udělal volitelný doplněk, píše server Bleeping Computer.

Ačkoli WordPad mnoho funkcí nenabízel, pro nejzákladnější práci bohatě postačil. Jenže jak napovídá dřívější případ s reklamou na Office, Microsoft již není motivovaný k údržbě starého programu. Pokud chcete kancelář zdarma, doporučuje například používat jeho webové Office, popřípadě placené a plnohodnotné Office v balíku Microsoft 365 – za peníze.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: Bleeping Computer, Microsoft

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Ale no tak.. pouzivat free webovy word problem neni.. je to o zvyku a samozrejme je lepsi vcetne ukladani do cloudu. A ano, interner ma dnes kazdy… wordpad jsem pouzil naposledy… pred 20 lety?

  2. WordPad je základních funkce? Asi 15 let jsem jí nespustil. Zavádějící titulek.

  3. Bezva. Kdyby těch kostlivců vymetli víc, bude to jen ku prospěchu. Wordped jsem nepustil od win 95.

  4. WordPad jsem naposledy použil, když jsem si koupil svůj první počítač, v té době jsem si myslel, že kdoví co nemám, ale pak jsem postupně přešel na Linux a nějaký textový procesor používám jednou za 5 let a bohatě mi stačí libreoffice.

Comments are closed.