MAGGIE, NASA

NASA přepíše historii. Na Mars vyšle obrovské elektrické letadlo poháněné solární energií

  • Lidstvo se chystá kolonizovat Mars
  • Nejdříve však potřebuje získat cenná data
  • Informace shromáždí průzkumný letoun MAGGIE

Přistání malého vrtulníčku Ingenuity na Marsu byl jen první krok. Americká NASA se totiž chystá vyslat na rudou planetu letadlo, které bude létat v atmosféře a pokusí se odhalit záhady spojené s marťanskou geofyzikou.


Nepřehlédněte: Jedna z největších záhad Titanicu: Kam se poděli mrtví pasažéři? Odborníci prozradili, kde se nachází 1160 osob


MAGGIE: Obrovské solární letadlo pro Mars

„Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer (MAGGIE) je kompaktní letoun s pevnými křídly a ultravysokou produktivitou poháněný solární energií, který bude létat v marťanské atmosféře,“ zmiňuje se v příspěvku na blogu NASA.

Informací o MAGGIE zatím není mnoho. Z toho, co víme, vyplývá, že bude létat ve výšce 1000 metrů. Mise NASA má zahrnovat komplexní průzkumnou strategii, jejímž cílem bude odhalit záhady spojené s marťanskou geofyzikou, chemií atmosféry a potenciálem planety pro udržitelný život v minulosti nebo současnosti. 

Letoun je navržen tak, aby na plně nabitou baterii urazil 179 kilometrů za 7,6 marsovského dne (sol). Během celého marťanského roku nalétá úctyhodných 16 048 kilometrů.

Podle předběžných plánů během své mise provede nejméně tři rozsáhlé atmosférické a geofyzikální studie. Vědci doufají, že shromážděné údaje významně přispějí k našemu poznání různých marťanských jevů.

„Studie systému MAGGIE naznačuje, že tento koncept se zdá být proveditelný, ale je třeba jej dále zkoumat, navrhnout a ověřit v podmínkách marťanské atmosféry v první fázi,“ poznamenala NASA.

Mars
Zdroj: Aynur Zakirov / Pixabay

Zatím existuje pouze na papíře

MAGGIE bude letoun založený na konceptu VTOL. Zkratka pochází ze spojení „ vertical takeoff and landing“, tedy stroje schopného kolmého vzletu a přistání, bez potřeby přistávací dráhy.

NASA zdůrazňuje, že úspěšná demonstrace této technologie na Marsu může představovat milník, který připraví půdu pro podobné mise na jiných planetách naší sluneční soustavy.

Mezi další klíčové údaje, které NASA prozradila, patří, že tento marťanský letoun by měl „svištět“ rychlostí 0,25 Mach(zhruba 300 km/h) a cestovní koeficient vztlaku (CL) bude 3,5, tedy zhruba desetkrát více než u běžných podzvukových letadel. Technologie CoFlow Jet (CFJ) pak umožní letadlu stoupat atmosférou rudé planety s nízkou hustotou.

Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer je zatím ve fázi konceptu. NASA prozatím netuší, kdy letadlo fyzicky vznikne, ani kdy se k rudé planetě vydá a začne zkoumat její atmosféru.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares