Google YouTube

„YouTube si podepsal vlastní rozsudek.“ Ihned si zálohujte data, vyzval ruské uživatele Kreml

  • Sociální síť YouTube zablokovala kanál dolní komory ruského parlamentu
  • Kreml zuří, stupňuje své výhrůžky a hrozí provozovatelům zákazem

Rusko v posledních týdnech zvýšilo tlak na technologické giganty. Důvodem je, že firmy opakovaně neodstranily obsah, který Moskva považuje za nezákonný. Vadí hlavně pravdivé informace o invazi na Ukrajinu.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ukradli Rusům 437 500 e-mailů. Takto vypadá pravé kybernetické peklo


YouTube vs Kreml

Pod velkým tlakem je především YouTube, který vlastní společnost Alphabet. Jedná se o jednu z mála sociálních sítích, která v Rusku stále oficiálně funguje. Moskva i Google jsou v dlouhodobém sporu.

Krátce po invazi na Ukrajinu Google odstřihl ruská média financovaná státem od příjmů z reklam na jejich webových stránkách, v aplikacích a na platformě YouTube. Rozhodnutí se vztahuje mimo jiné i na hlásnou troubu Kremlu, televizi RT (Russia Today).

Včera společnost YouTube zablokovala kanál ruské Státní dumy, který měl více než 145 tisíc odběratelů. Podle platformy porušuje dolní komora ruského parlamentu pravidla komunity.

YouTube Vanced
Zdroj: Christian Wiediger / Unsplash

Zálohujte si data

Ruští představitelé okamžitě pohrozili, že tím YouTube v Rusku rozhodl o svém osudu. Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, vyzvala, aby si ruští youtubeři co nejdřív zálohovali svůj obsah. „Vypadá to, že si YouTube podepsal vlastní zatykač. Uložte si svůj obsah, přesuňte ho na ruské platformy. A pospěšte si,“ upozornila na komunikační síti Telegram.

Vše tak nasvědčuje tomu, že YouTube v Rusku brzy skončí, možná už během následujících hodin. Videoplatformu tak stihne stejný osud jako už dříve Facebook, Twitter a Instagram.

Za pravdu do chládku

Za zprávy, které ruskou agresi na Ukrajině nazývají jinak než „speciální vojenskou operací“, hrozí v Rusku až 15 let vězení. O tom, co je považováno za „lživé zprávy a dezinformace v Rusku“, rozhoduje úřad Roskomnadzor. Je to právě největší ruský cenzor, kdo blokuje přístup k sociálním sítím a nezávislým médiím v zemi.

Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay

Total
0
Shares