Xiaomi Mi 12 Ultra

Xiaomi Mi 12: očekávané specifikace, cena a dostupnost

  • Xiaomi Mi 12 bude nový vlajkový model pro rok 2022
  • Telefon dostane mobilní procesor Snapdragon 898
  • Chybět nebude ani 200Mpx fotoaparát nebo ultrarychlé dobíjení

Xiaomi Mi 12 bude přímým nástupcem letošní vlajkové řady Mi 11. A pokud zákulisní drby nekecají, populární čínská značka jej představí ještě v tomto roce (spekuluje se o období kolem Vánoc – pozn. redakce). Už první indicie, “zaručené” úniky specifikací stejně jako nejrůznější rendery však dávají tušit, že v mnoha ohledech může jít o výjimečný telefon.

Xiaomi Mi 12 a Snapdragon 898

Podle dostupných informací se Xiaomi Mi 12 jako vůbec první na světě představí high-endovým Snapdragonem 898. Tento procesor by měl totiž nabídnout přímo bestiální výkon díky použití 4nm procesu o jeho výrobu se postará polovodičový tchajwanský gigant TSMC. Nový čipset bude vycházet z architektury ARM Cortex v9 s jádry Kryo 780, grafikou Adreno 730 a neurální jednotkou Spectra 680 ISP.

S tím souvisí i implementace modemu X65 5G, který bude až o 25 % rychlejší než jeho předchůdce.  Snapdragon 898 má využívat tříklastrový návrh. Výkonné jádro Cortex-X2 poběží na frekvenci 3,09 GHz, střední jádra Cortex-A710 na 2,4 GHz a úsporná Cortex-A510 na taktu 1,8 GHz.


Nepřehlédněte: Xiaomi Mi 12 uteče počítačům, dostane paměti LPDDR5X


Xiaomi Mi 12
Xiaomi Mi 12 na dalším povedeném renderu | foto: Gizchina

Nejrychlejší RAM na světě

Organizace JEDEC aktualizovala specifikace LPDDR5 a definovala nový standard LPDDR5X, který navyšuje maximální propustnost na jeden bit sběrnice. Ve zkratce se jedná o to, že paměti typu LPDDR5 dosahovaly 6 400 Mb/s, zatímco LPDDR5X nabídnou přenos dat rychlostí až 8 533 Mb/s, což představuje třetinové zrychlení, respektive navýšení o 2 133 Gb/s.

Kdy se tyto čipy objeví v prvních mobilních zařízeních, zatím není jasné. Šušká se však, že prvním chytrým telefonem s těmito superrychlými pamětmi bude právě Xiaomi Mi 12. Pokud k tomu dojde, bude to bomba! Ironií osudu totiž s novými LPDDR5X uteče světu počítačů.

Fantastický displej a neviditelná kamera

Dalším tahákem Xiaomi Mi 12 bude “na tuty” displej. Kromě vysokého rozlišení a širokých pozorovacích úhlů se můžeme těšit na adaptivní obnovovací frekvenci v rozmezí 1 až 120 Hz. Chybět nebude integrovaná čtečka otisků prstů, podpora HDR10+ nebo odolné sklíčko Gorilla Glass Victus.

Boky obrazovky budou zaoblené a přední foťák pro selfies a videohovory bude schovaný pod displejem, který tak nebude narušovat žádný okem viditelný průstřel. Že je vám to povědomé? No jasně! Půjde o podobnou technologii, jakou se pyšní aktuální novinka Xiaomi MIX 4. Výrobce však má ještě nějaký ten pátek na to, aby neviditelnou kamerku vypiloval, protože zatím to není úplně ono.


Čtěte také: Snapdragon 898 bude naprosto bestiální procesor


200Mpx fotoaparát a raketové dobíjení

Další pecky se dočkáme na zádech telefonu. Hlavní fotoaparát by měl totiž dostat neskutečné rozlišení 200 Mpx a po spojení sousedních pixelů bude výsledkem neuvěřitelně detailní 16Mpx snímek.

Jak víme, tento fotosenzor vyvíjí společnost Samsung a Xiaomi Mi 12 má být vůbec prvním telefonem, v jakém se objeví. Kromě toho má smartphone podporovat rychlé 200W kabelové nabíjení a 120W bezdrátové nabíjení. Bude to přitom vůbec poprvé v historii, kdy nějaký mobil nabídne kabelové i bezdrátové minimálně o výkonu 100 W.

Cena a dostupnost v ČR

Zaprvé si ještě pojďme říct, že v tento okamžik je nejisté, kolika modelů se v rámci nové modelové řady dočkáme. Jistě, srovnání s letošní sérii Mi 11 je nasnadě. Pokud by tomu tak bylo, s velkou pravděpodobností by to byly tyto telefony: základní Xiaomi Mi 12, Mi 12 Pro, Mi 12 Ultra, které by tvořili stěžejní jádro. Posléze se na trhy dostanou i další mutace typu Xiaomi Mi 11i apod.

Další paralela v souvislosti s letošním rokem se nabízí i ohledně termínů dostupnosti v České republice. Novinky se k nám nejspíš dostanou až na jaře a dost možná, že nejvybavenější varianta dorazí i se zpožděním (viz Mi 11 Ultra). Na druhou stranu, Xiaomi může změnit stávající strategii už s ohledem na fakt, že se aktuálně vyhouplo před Samsung a je momentálně světovou jedničkou.

A cena? Tipujeme, že ta se moc nezmění a základní varianta bude stát kolem 20 000 Kč i s daní. Za vybavenější sourozence pak zaplatíte i přes 30 tisíc korun.

Total
1
Shares