Počítač, malware, Windows

Windows obsahují závažnou chybu. Hacker převezme kontrolu nad PC, ani si toho nevšimnete

  • Kvůli chybě Windows mohou uživatelé přijít o data. 
  • Okamžitě si nainstalujte aktualizaci, radí Microsoft.

Výzkumníci objevili velmi nebezpečnou chybu v operačním systému Windows, kterou mohou zneužít kyberzločinci. V ohrožení jsou podle serveru Gizmodo stovky milionů počítačů. Pro uživatele je však možná ještě důležitější, že již mohou stahovat záplatu.


Nepřehlédněte: Žijeme uvnitř černé díry? Přední polský fyzik si myslí, že náš vesmír je její součástí


Zranitelné počítače s Windows

Podle serveru Forbes objevili kybernetičtí experti novou závažnou chybu v operačním systému Windows. Zranitelnost, která umožňuje hackerům převzít kontrolu nad počítačem a infikovat ho malwarem, se týká připojení pomocí Wi-Fi. Společnost Microsoft se k chybě již oficiálně vyjádřila a všem uživatelům doporučila, aby své počítače okamžitě aktualizovali, a to především v případě, že často používají veřejné Wi-Fi sítě.

Chyba byla katalogizována pod označením CVE-2024-30078 a na stupnici systému Common Vulnerability Scoring, který určuje závažnost, byla ohodnocena známkou 8,8 z 10 možných.

Nejdůležitější věcí, kterou je o nové zranitelnosti třeba vědět, je to, že nevyžaduje, aby hacker získal fyzickou kontrolu nad počítačem. Nemusí vám ani poslat odkaz nebo vás přimět k otevření infikovaného e-mailu. Útok provede jednoduše tím, že se s vámi nachází ve stejné Wi-Fi síti.

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

Okamžitě aktualizujte, radí experti

„Počítače se stávají mimořádně zranitelnými na veřejných místech, jako jsou letiště, hotely nebo soukromé akce, kde většina lidí na internet přistupuje přes Wi-Fi, “ varují odborníci.

Je důležité vědět, že nově objevenou chybou jsou ohroženy všechny aktuálně podporované verze systému Windows, což znamená, že výstraha se týká uživatelů Windows 10 i Windows 11.

Microsoft má bohaté zkušenosti…

Operační systémy Windows pravidelně dostávají aktualizace, které však někdy přináší víc problémů než užitku. Tak tomu bylo nedávno v případě kumulativní aktualizace KB5029351, která na mnoha strojích vyvolávala známou modrou obrazovku smrti (BSoD).

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: Gizmodo

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Týká se pouze Windows 10 a Windows 11, a také serverových Windows. Ale týká se pouze těch, co mají ovladače na wifi. Takže v praxi jen notebooků. Útočník pak musí být (jeho wifi) v dosahu vaší wifi sítě. Nejnebezpečnější a nejděravější operační systémy jsou ty nejnovější…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..