Teleskop, James Webb, NASA

Webbův teleskop poslal další snímek, ze kterého vám spadne čelist. NASA hlásí známky vody na vzdálené planetě

  • Vědci ukázali další unikátní fotografii z teleskopu Jamese Webba
  • Zároveň ohlásili, že zachytili stopy vody na exoplanetě WASP-96b

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil další snímek ze špičkového teleskopu Jamese Webba (JWST). Tentokrát se v bezprecedentní kvalitě můžeme podívat na děsivě vypadající spirální galaxii. No, uznejte sami, nevypadá fantasticky?


Nepřehlédněte: Webbův teleskop dohlédl nejdál do hlubin vesmíru. Barevný snímek bere dech, tleskal i americký prezident


Webb znovu zaostřil

Galaxie se otáčí a mává rukama, víří podobně jako španělská tanečnice. Vědci z americké NASA ji pojmenovali jako NGC 628 a jak je z obrázku patrné, charakterizují ji chladné fialové odstíny. Neuvěřitelně detailní snímek je důkazem Webbovy dovednosti vidět v infračerveném pásmu, a tedy pozorovat skrz plyn a prach, které zakrývají mnohé z toho, co se děje v některých z nejvzdálenějších míst ve vesmíru.

A když už hovoříme o vzdálenosti, spirální galaxie NGC 628 se nachází v souhvězdí Ryb a je od Země vzdálená asi 32 milionů světelných let. Výrazný fialový nádech snímku je podle vědců způsobený emisí z molekul polycyklických aromatických uhlovodíků.

Nejnovější fotografie byla pořízena 17. července a okamžitě putovala do speciálního archivu Barbary A. Mikulski pro vesmírné dalekohledy. Tomu se v odborné komunitě přezdívá MAST a představuje obrovskou databázi, která obsahuje astronomická pozorování hvězd, planet a galaxií ze šestnácti samostatných vesmírných vědeckých misí NASA, včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu a nově i teleskopu Jamese Webba (JWST).

Pomůže objevit život?

„Pohled na tuto spirální galaxii z Hubbleova teleskopu nebo pomocí těch nejlepších pozemských dalekohledů neposkytne stejně majestátní pohled, jaký nám nabídl JWST,“ řekl astronom z dánského Niels Bohr Institute Gabriel Brammer.

Kromě nového obrázku NASA ještě oznámila, že teleskop detekoval známky vody na vzdálené planetě. „Podpis vody“ byl spatřen na obří plynné exoplanetě WASP-96b, která byla objevena v roce 2014 a nachází se ve vzdálenosti 1 150 světelných let od Země. Má poloviční hmotnost než Jupiter a kolem své hvězdy oběhne jednou za 3,4 dne.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Independent, Twitter

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Již jsem několik snímků z Webbova teleskopu viděl a chtěl bych Vám říci, že mám stále svou čelist na svém místě.
    Možná by jste si mohli podobné bombastické nadpisy odpustit. Snad by to přispělo i vážnosti a významu oboru, který se snažíte popsat.

  2. Určitě tam bude nejenom voda, ale taky tam porostou banány a pomeranče.

Comments are closed.