Webbův teleskop

Webbův teleskop dohlédl nejdál do hlubin vesmíru. Barevný snímek bere dech, tleskal i americký prezident

  • První barevný snímek z Webbova teleskopu!
  • Dechberoucí pohled do nejhlubšího vesmíru

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první plně barevný snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba. Jde o doposud nejhlubší pohled do vesmíru. V bezprecedentní kvalitě můžeme vidět vzdálené hvězdy, jejichž světlo bylo deformováno gravitací blíže ležící kupy galaxií.


Nepřehlédněte: Americký astronaut propašoval na vesmírnou stanici ISS kostým gorily a rozjel pořádnou párty


Webbův teleskop pořídil nejhlubší náhled do raného vesmíru

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc.

V předchozích měsících jsme se dočkali hned několika testovacích fotografií, které vědce dostaly do kolen. Všichni ale věděli, že to nejlepší teprve přijde. Pouze se čekalo, až budou všechny vědecké přístroje perfektně zkalibrovány a veškeré systémy nastaveny tak, jak mají být.

Webbův teleskop pořídil nejhlubší náhled do raného vesmír
Zdroj: NASA

Biden tleskal

První barevný snímek z nejvýkonnějšího teleskopu v dějinách lidstva byl zveřejněn za asistence amerického prezidenta Joe Bidena, který se na dálku účastnil brífinku vesmírné agentury NASA a výsledné fotografii z teleskopu dokonce zatleskal.

Šéf NASA Bill Nelson už dříve slíbil, že JWST lidstvu přinese nový pohled na vesmír, pohled, jaký se nikdy před tím nikomu nenaskytl. První barevný snímek z teleskopu zobrazuje galaxie, které vznikly nedlouho po Velkém třesku, který nastal před 13,8 miliardou let. Během dnešního dne NASA zveřejní další čtyři snímky, které svou kvalitou určitě opět způsobí senzaci.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, TheSpace

Total
0
Shares